UZUNÇALAR

Zardanadam - Kalbim Yok

Sadi Tirak - 31 Ağustos 2006

Bundan 4 yıl önce, o zamanlar lise sıralarında bir öğrenciyken, Pentagram'dan Cenk Ünnü'nün İstanbul Beşiktaş'ta işlettiği Pena Müzik Evi'nden ücretsiz dağıtımda olan "Korsan" adlı ilk Zardanadam albümünü aldığımı hatırlıyorum. Türkçe Rock'ın aşk eksenli sözler üzerinde bu kadar cana yakın ve samimi olabileceğini sanırım ilk o zamanlar anlamıştım.

Albümü haftalarca discman'den çıkarmadan dinlemiş ve gruba uzunca bir mail atmıştım. Gruptan bir cevap maili alınca da sevinmiştim. Çünkü yazdıkları cevapta "bu şimdiye dek okuduğumuz en kapsamlı albüm yazısı" diyorlardı.

O gün bu gündür severek dinlediğim ve takip ettiğim gruplardandır Zardanadam. Hala arada bir açar "Korsan" albümlerini dinler, katıldıkları festivallerde kendilerini izlemeye çalışırım. Severim çünkü bu grubun "bizden" havasını. Hiçbir grup elemanında "o sahnedekilerden beklenen" bir yabancılık yoktur çünkü. Beşiktaş'ın çocuklarıdırlar. Bizdendirler. Arada bir Pena'da rastlarsınız, ayak üstü sohbetlerini esirgemezler sizden. Konser sonraları da aynı şekilde... İnternet sitelerinde dinleyicileri ile buluşmalar bile düzenlerler. Peki, bu kadar anlattın da, nesi var bu grubun müziğinin diyenleri duyuyor gibiyim.
O zaman hemen; "Kalbim Yok" adını verdikleri bu 3. albümlerini yorumlaya geçiyoruz.
"Dibini Gör" adlı Zardanadam albümü; Mavisakal'dan da tanıdığımız Tibet Ağırtan'ın prodüktörlüğünde, Ergin Özler'in Deneyevi Stüdyosu'nda kaydedilmiş ve Müzik Mahsülleri Ofisi adlı firma tarafından Mayıs 2005'te piyasaya sürülmüştü bu aynı zamanda grubun ilk resmi albümüydü. Şimdi sırada "Kalbim Yok" adlı albümleri var. Grup bir önceki albümlerinde bir şeylerin yanlış gittiğini düşünmüş olacak ki, üçüncü albümleri "Kalbim Yok"ta bildikleri tarza yeniden dönüp, albümü tıpkı "Korsan" adlı albümleri gibi ücretsiz olarak paylaşıma sunmuş durumdalar. Fakat bu sefer sadece sanal ortamda. (www.zardanadam.com)
Albümde toplam 13 şarkı bulunuyor. Erbatur Çavuşoğlu, Tolga Kaya ve Utku Doğruak üçlüsünün şarkıların yapım aşamasında isimlerini görüyoruz. Genel bir bakış açısıyla hepsini değerlendirmek gerekirse; gitarların "Hard Rock" sertliğine kaçmadan, şarkıların hepsine açık ara hakim olduğu, müzikal anlamda dikkat çeken diğer unsurların Erbatur Çavışoğlu'nun artık alıştığımız yumuşak tonlardaki vokali ve şarkılara tamamen etki etmese de melodik bölümler olduğunu söyleyebiliriz. Vokal melodileri ise gitar melodilerine baskın çıkmış durumda.
Albümdeki favori parçam ise "Sen". Bu şarkıdaki vurucu etkiyi ise albümde pek ön planda olmayan melodik riff kullanımı sağlıyor. Sözleri zaten aşk zedeleri darmadağan edebilecek cinsten. "Sen karşıma çıkan en güzel şeysin, bırak da sözlerim yüreğine değsin. Yarın sensizlikle gelecekse, varsın ömrüm bugün bitsin." Gel de efkarlanma şimdi!
Ve albümdeki ikinci favorim "Benim Yolum Ayrı". Bu şarkıda vokalleri grubun gitaristi Tolga Kaya üstlenmiş durumda. Tolga'nın sesinin, Koray Candemir'in (Kargo) sesine olan benzerliğine siz de benim kadar şaşıracak mısınız bakalım. Şarkının sözleri de gayet güzel geldi bana. Bir göz atın derim.
Pek hüzünlü takılmayan gitarların, duygusal tarafı yoğun sözlerle süslenmesi durumu hakim albüme. Bu durum sadece "Kaçacağım" adlı 9'uncu şarkıda bozuluyor. Bu şarkıda hem ağır ağır ilerleyen akustik gitar notaları hem de vokaller acılı, kederli, buhranlı, yalnız
Albümdeki şarkı sözlerinin hemen hepsi karşı cinse yazılmış durumda. Bilmiyorum, grup bunu kendine tarz mı edinmiş durumda ama hazır Türkçe'yi bu kadar etkili kullanabiliyorlarken, bence şarkı sözlerini kişisel perspektiflerden biraz daha toplumsal perspektiflere açsalar daha iyi olur.
Zardanadam'ı destekleyin arkadaşlar. Türkçe Rock'ı seviyorsanız mutlaka bir kulak kabartın. Sizi de eminim bir yerlerden yakalayabilecek müzikal ve liriksel unsurları vardır yaptıkları işin. Müziklerinin sıcaklığı ve içtenliği ile yüzünüzde ufak da olsa bir tebessüm oluşturacaklarından eminim. Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: