UZUNÇALAR

Wino - Adrift / 2010

Ilgaz Bulut - 14 Ekim 2010

Wino - Adrift / 2010

Bana Amerikan Doom Metal'ini kısaca özetle deseler, muhtemelen şu cevabı veririm: ''Scott 'Wino' Weinrich''. Yaklaşık 30 senedir bu işin içinde olan Wino, başta efsanevi Saint Vitus olmak üzere; The Obsessed, Spirit Caravan, The Hidden Hand gibi bir çok gruba hayat verdi, unutulmaz albümlere imza attı. Fakat bence hiçbir zaman hak ettiği üne ulaşamadı. Zira bu kadar farklı grupla bu kadar kaliteli albüm yapmış ("Born Too Late," "The Resurrection of Whiskey Foote," "Lunar Womb") bir müzisyen kolay kolay gelmiyor.


Wino ilk solo albümü "Punctuated Equilibrium"u 2009 yılında çıkardı. Albüm, Wino'nun eski işlerine göre daha gevşek ve bluesy bir sound'a sahipti. Bu ay çıkan yeni albümü "Adrift" ise, Wino'nun kariyerindeki en radikal hamle, çünkü bu folk, country ve blues tınılarıyla bezeli bir 'singer-songwriter' albümü ve Wino abimiz albümün neredeyse tamamında akustik gitarıyla takılıyor. Bas ve davul yok, zaman zaman Wino'nun ritmlerine elektro gitar eşlik ediyor.
Albüm, bana kalırsa içindeki en iyi iki şarkıdan biri olan 'Adrift'le açılıyor, süper bir blues olan 'I Don't Care' ile devam ediyor ve duygu yoğunluğu Motorhead coverı 'Iron Horse/Born to Lose'a kadar artarak sürüyor. 'Iron Horse/Born to Lose' albümün zirve noktası ve "akustik Motorhead coverı olur mu?" diyeceklere ders niteliğinde. Bu şarkı sonrasında albüm biraz daha sakinleşiyor. Catchy bir şarkı olan 'Whatever', Savoy Brown coverı 'Shot in the Head' ve stoner rock'a göz kırpan kapanış şarkısı 'Green Speed' albümün ikinci yarısının dikkat çeken şarkıları.
"Adrift", dinlemeye başladığınız ilk saniyelerden itibaren içindeki ruhu hissettiren ve sizi de içine alan bir albüm. Açıkçası bu albümü dinledikten sonra, "Wino neden daha önce bu tarzda bir albüm çıkarmamış" sorusunu sorarken buldum kendimi. "Adrift"in kalite bakımından Wino'yu efsane yapan doom metal albümlerinden hiç farkı yok. Albümde bir iki şarkı hariç boş şarkı bulunmuyor. Tek üzüntüm, albümü sadece Wino'nun sınırlı kitlesinin tanıyacak olması. Halbuki "Adrift" her tarzda dinleyicinin sevebileceği, fakat doğal olarak Wino'nun rock'n roll ruhunu bilenlerin daha çok ısınacağı bir albüm.
8.5/10
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: