UZUNÇALAR

Venom - Metal Black

Sadi Tirak - 31 Ağustos 2006

Eğer bugün Black Metal adı verilmiş ve müzik terminolojisinde yer almış olan bir türden bahsediyorsak, bunu hiç kuşkusuz ki türün yaratıcı gruplarından Venom'a borçluyuz. 1981'deki "Welcome To Hell"den bu yana çeyrek asır geçmiş durumda ve onlar hala zehirlemeye devam ediyorlar!

1982 yılında kaydettikleri "Black Metal" adlı kült albümle, yeni bir tür yaratan grubu 80'li yıllar boyunca taşıyan Chronos, Mantas, Abaddon üçlüsünden şu an sadece Chronos baba yola devam ediyor olsa da Venom'un o sert, çiğ, şok edici ve oldschool tavrından hiçbir şey kaybetmemiş olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.
Grubu sessiz kaldığı veya albüm yapsalar da yeterli etkiyi yaratamadıkları dönemlerde Metallica, Slayer, Pantera gibi grupların her daim etkileşimleri arasında onları göstermesi ve aklı başındaki tüm Black Metal gruplarının ilk Black Metal grubu olarak Venom'u işaret etmesi, Venom'u kült seviyesinden aşağı indirmedi diyebiliriz. Şuan günümüz Metal gruplarının hala birçoğunun konserlerine Venom t-shirtleri ile çıktıkları da bir gerçek. Tıpkı Ramones örneğinde olduğu gibi Venom da aktif olmadığı dönemde t-shirtleri en çok giyilen gruplardan biri olmuştur! Hani şu Rolling Stone yazarlarından Brian Hiatt'ın Pearl Jam elemanlarından birinde görüp de "üzerinde keçi kafasının ter yıldız işareti içinde bulunduğu bir resim olan t-shirt giyiyordu" dediği meşhur Venom-tshirtleri
80'lerin sonu ile 90'ların ortalarına kadar kadro değişiklikleri ile bocalayan fakat onları 80'li yılların başında tanımış hayranları için her zaman özel bir yere sahip olmuş olan Venom; 1997 yılında orijinal kadrosu ile yeniden toplanıp ve bir de albüm kaydedeceğini duyurduğunda yer yerinden oynamasa da çok büyük bir yankı yaratmıştı! Etrafta bu kadar Venom fanı olduğunu öğrenmemiz de o günlere denk gelir.
"Cast In Stone" adını taşıyan bu albüm, grubun aktif olmadığı dönemde çoğalan fanları için oldukça sıkı bir geri dönüş hediyesi olmuştu.
2000 yılında piyasaya sürülen "Resurrection" ise Chronos, Mantas ve yeni davulcu Anton ile kaydedilmiş ve grubun uzun turnelere yeniden geri dönmesi için iyi bir sebep olmuştu. Ve tam 6 yıldır yeni bir albüm gelmiyordu Venom cephesinden. Grubun dağıldığı, dağılacağı söylentileri tıpkı 90'larda olduğu gibi tekrardan alevlenmişti. Fakat bir dönemin en uçuk, en şok edici, en vahşi, en sert ve en acımasız grubu olarak damgalanan Venom, hala saçacak zehri olduğunu kanıtlarcasına kudretini müzik endüstrisine yağdırarak muhteşem bir albümle daha geri döndü! "Metal Black"
Metal ve siyahın kutsallığı Chronos baba tarafından bir kez daha yüceltiliyordu.
Şarkı sözlerine baktığımız zaman grubun "rahatsız edici" tavrından, Chronos babanın sivri ve "çirkin" üslubundan herhangi bir şey kaydetmediğini görüyoruz. Müzikal anlamda ise kelimenin tam anlamıyla "oldschool" bir albüm. 80'lerin başındaki Punk etkileşimli kirli sound, şarkıların karakterini oluşturan en önemli etken olan klasik Venom riffleri, o karaktere ruh veren Chronos babanın kaba sesi, cilasız bir davul tonu ve şarkıların bence en iyi öğeleri olan gitar soloları Hepsini bu albümde bulmak mümkün!
"Burn In Hell"deki gitar solosu bir şarkıya yakıcı bir atmosfer nasıl katılır sorusunun cevabı durumunda bariz. Albümde özellikle öne çıkan parça olmaması, her birinin aynı bütünlük içerisinde ayrı ayrı güzelliğe sahip olması da "Metal Black"in en önemli özellikleri arasında hiç kuşkusuz. Düşünüyorum da Şarkıları seçip "bunlar daha çok dikkat çekiyor" demek çok zor. Her biri ayrı ayrı yakıyor sizi çünkü!
Bu albümü değerlendirmemi şöyle bir iddia ile noktalıyorum: "Metal Black" günümüz normları içerisinde değerlendirildiğinde bir klasik olarak nitelendirilme ihtimali zayıf olan bir albüm. En basitinden müzikal anlamda herhangi bir "yenilik" sunmuyor. Fakat eğer 80'lerin başında çıkmış olsaydı (grup bu albüm için o dönemki albümleriyle hemen hemen aynı soundu yakalamış durumda) bu albüm kesinlikle klasik albümlerden biri olarak tanımlanırdı Venom tarihinde, hatta tüm Heavy Metal tarihinde!
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: