UZUNÇALAR

Vader - The Art Of War

Mehmet Ekici - 30 Ocak 2006

Ben Vader'ı 2000 yılında çıkarttıkları "Litany" albümü ile tanımıştım. Sürekli Black Metal dinlediğim bir dönemdi ama buna rağmen bu Polonyalı adamları neden daha önce dinlemediğime kahretmeme neden olmuştu o albüm. Hız manyaklıkları, ezici soundları, davulda krosun sesini eşşek gibi açmaları ve Piotr'un (insanları adını söyleyememesinden bıkmış olacak ki artık Peter diye geçiyor artık ismi her yerde) eşsiz sesi sayesinde Vader inanılmaz büyüdü, normalde Death Metal ile çok ilgisi olmayan insanlar bile "Vader Vader" diye inler oldu.

Kayıtlarında yer verdikleri Thin Lizzy, Destruction, Mayhem gibi grupların coverları ile fanların aklını başından aldılar. Neyse elimizdeki kayda dönelim, tonla albüm ve E.P. ile dolu diskografilerine ekledikleri yeni şaheserin adı "The Art Of War".
"Para Bellum" gibi klavyelerin efektlerin götürdüğü bir introya bağlanan  "This Is The War" önce introdaki melodiye eşlik ediyor sonra birden bildiğimiz Vader'a dönüşüp patlıyor. Her yeni albümde Peter'ın sesini duyunca ayrı bir mutlu oluyorum, bence Vader'ın müziğiyle çok uyumlu bir ses rengi ve tarzı var, beklendiği üzere yine uçuruyor başka diyarlara. Bu parçanın özellikle nakaratı konserlerde coşkuyu ikiye katlayacak kadar sakat bence. Genel sound eski albümlere göre biraz daha tiz ayarlanmış gibi geliyor kulağa, daha parlak davul tonları, eskisi kadar önde olmayan kroslar bu kayıtta dikkati çeken değişiklikler. 
Üç numaralı "Lead Us" girişiyle size tam 31 saniyelik bir dinlenme molası veriyor. Ama ardından giren riff, parçanın tamamındaki gaz, soloların akılda kalıcılığı ve parçaya çok yakışmaları bence "Lead Us"ı epnin en ölümcül parçası yapıyor. Hatta bence Vader'ın en iyi parçalarından biri bu. 2005'in en iyi Death Metal ataklarından biri olarak gördüğüm bu çalışmaya uzak kalmayın derim.
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: