UZUNÇALAR

Uçk Grind - The Human Race Must Be Destroyed

Sadi Tirak - 30 Nisan 2006

İstanbul-Bakırköy'ün Metal dünyasındaki gururu olma yolunda hızla ilerleyen Death/Punk oluşumu UÇK Grind'ın ilk albümü "The Human Race Must Be Destroyed" ile grup sesini yükseltmeye ve tehlikeli olmaya başlıyor! Yeraltından yükselen bu sese kulak vermenizi öneririm sevgili dünyalılar!

"Merhaba dostlar ve düşmanlar. Size UÇK Grind'ın ilk bombasını sunmaktan gurur duyarız. İçinde hayatın ikinci bir anlamını aramayın sakın. Asla aşk ve mutluluk şarkıları bulamayacaksınız. Eğer gürültülü sesimizi anlamak istiyorsanız öfke, nefret ve hayal kırıklığı gibi duyguların kapıyı açmak için anahtar olmasına izin verin. Günahkâr dünya ile kafamızda yarattığımız ütopik dünya arasında bir köprüdür bu duygular. Şimdi sadece gürültünün tadını çıkarın ve kendinizi özgür bırakın. Yeraltına hoş geldiniz!"
İşte Metal ortamlarımızın son zamanlarda adından sıkça söz ettiren yeraltı oluşumu UÇK Grind'ın ilk albümü "The Human Race Must Be Destroyed"ın (İnsan Irkı Yok Olmalı) girizgâhı vokalist Tanju'nun sesinden böyle yansıyor kulaklarımıza.
2006 yılı başlarında Poem Productions etiketi ile piyasaya sürülen albümde toplam 11 ölümcül parça bulunuyor. Oldukça mütevazi bir bütçe sonucu kotarılan prodüksiyon ile tamamen underground ruhun öznitelikleri korunarak hazırlanmış olan bu albüm, konser performanslarıyla izleyenleri şok eden grubun gurur kaynağı olmalı. Zira albüme müzikal girişi sağlayan "Welcome To Underground" adlı şarkıda yeraltının kendilerinin hayatı ve gururu olduğu belirtiliyor.
Hayatını tekerlekli sandalyede geçirmiş Bulgar bir şair olan Damyan Damianov, albümdeki "Vechen", "Lost In Silent Prayer" ve "Tired" adındaki şarkıların da sözlerinin sahibi aynı zamanda. Grubun bu şairin sözlerini kullanması ise şairin pesimist tavrından olsa gerek.
Albümü müzikal açıdan değerlendirecek olursak, tarzın kısaca Death/Punk olduğunu söyleyebiliriz. Fazla melodi barındırmayan, çoğunlukla sert ve keskin rifflere dayalı, sinirli, isyankâr ve içten bir sound var her şarkıda teker teker.
Sözlerde ise fevkalade bir yalınlık söz konusu. Hani anlatılmak istenenin mesaj yoluyla değil de doğrudan doğruya anlatıldığı tavırdan Süslü kelime ve edebiyat oyunlarına yer olmayan albümde dünyanın tepesi olarak nitelendirilen Everest dağına yazılmış 3 satırlık "Everest" adında bir şarkı ve bir gün hepimizin depremde öleceğini söyleyen tek cümlelik "Earthquake" adından bir şarkı da var mesela.
Televizyonlarımızı öldürmemizi söyleyen grup, hem silahlarına inanıyor hem de tüm kadınların ölüm olduğuna!.. İnsan ırkının yok olması gerektiğini ise albüme adını veren şarkıda şu cümle ise özetlemiş durumdalar "No Human, No Cry!"

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: