UZUNÇALAR

Trivium - Ascendancy

Sadi Tirak - 29 Ocak 2006

İşte Metal dünyasının yeni kahramanları! Birçokları onları "Metal'in Geleceği" olarak görüyor ve böyle düşünenlere de hak vermemek oldukça zor. Müziğe henüz 2000 yılında başlamış olan elemanlardan kurulu ve şuan yaş ortalaması 20 olan bir gruptan bahsediyoruz! Şirketleri Roadrunner Records'a göre onlar Metal'in kurtarıcıları bile olabilir.

2005 yılı içerisinde çıkardıkları albümleri "Ascendancy" adından da anlaşılabileceği üzere üstün bir albüm. Henüz ikinci albümlerini çıkarmış olmalarına rağmen, isimlerini ve o karşı konmaz müziklerini duyuramadıkları Metal ortamı sayısı git gide azalıyor dünya üzerinde.
2003 yılındaki ilk albümleri "Ember To Inferno"nun çıktığı zaman 17-18 yaşlarında olan bu gençleri Roadrunner Records'un keşfetmesi geç olmamış. 2004 yılında grupla anlaşma imzalayan şirket "Ascendancy" gibi bir albümden sonra ne denli başarılı bir iş yaptıklarının farkında olmalı. Bu arada bir de ilginç bir not; Roadrunner Records gruba kontratı yolladığında elemanların sadece 1 tanesi 18 yaşında olduğu için grup adına sözleşmeyi sadece bir kişi imzalayabilmiş.
Grubun frontman'i olan 19 yaşındaki Matt Heafy'nin şu sözleri ise oldukça çarpıcı: "Hepimiz bu grup için yaşıyoruz. Uyanıyoruz ve önce biraz kendi provalarımızı yapıyoruz. Ardından grup provasına gidiyoruz ve saatler boyunca çalıyoruz. Tüm yaptığımız şey bu ve biz bunu hayatımızın geri kalanı için yapıyoruz. İlk albümden sonra 'Ascendancy' çıkana dek prova yapmadığımız gün sayısı 13'tür. Zaten o günlerde de konserler vardı."
Trivium'a ve "Ascendancy" albümüne işte bu bilgiler ışığında yaklaşmak gerekir. Florida çıkışlı grup, Roadrunner Records etiketine sahip bu ilk albümlerinde yaşıtlarını da aşıp bu müziğin yıllardır içinde olan ağabeylerine hatta amcalarına bile ders veriyorlar adeta. Old-school tavır ile yeni Metal akımı nasıl yakalanır? Veya Metal müzikteki hırs ve enerji hangi boyutlarda olmalıdır gibi konularda Trivium'dan birçok grubun öğreneceği çok şey var.
Her zaman için Metallica, Slayer, Megadeth, Testament, Pantera, Overkill ve G'N'R gibi old-school grupları dinleyerek bu müziği yapmaya başladıklarını vurgulayan grup elemanları, albümde inanılmaz güçlü davul sound'u, Metalcore rifflerin etrafında uçuşan old-school Thrash ve Iron Maiden soloları ve de oldukça kızgın bir vokal sesi ile oluşturmuş bu albümü.
Gençlik problemlerinden, aşktan, nefretten, umutlardan, hayallerden, hayal kırıklıklarından, kişisel bunalımlardan, yitirilen saf hislerden ve özgürce yaşama isteğinden bahsedilen sözlerde Matt Heafy imzası var.
12 parçadan oluşan albümde özellikle "Pull Harder On The Strings Of Your Martyr", "A Gunshot To The Head Of Trepidation" ve "Dying In Your Arms" adlı şarkılardaki gitar rifflerine, melodilerine, sololara ve nakarat bölümlerine kayıtsız kalmanız mümkün görünmüyor. Tabii sert, hızlı, öfke ve hırs dolu, olabildiğince de güçlü bir sound'a sahip bir albümle yüzleşmeye kendinizi hazır hissediyorsanız.
Kısacası Trivium'u eğer hala dinlemediyseniz muhtemelen neden birçok prestijli Metal dergisinde sayfalarca yer bulduklarını, içeriği Rock/Metal olan birçok web sitesinde isimlerinin neden sıklıkla zikredildiğini, özellikle kuzey Amerika'da yılın ¾'lük kısmını neden sold-out turnelerde geçirdiklerini merak ediyorsunuzdur. Tüm bu meraklarınızı ortadan bir çırpıda yok edecek tek bir şey var: "Ascendancy" albümünü dinlemek!


 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: