UZUNÇALAR

Trinacria - Travel Now Journey Infinitely

Tunca Arıcan - 9 Haziran 2008

Norveç, Black Metal hadisesinden yenilikle üretmeye devam ediyor. Geçenlerde müzikolog bir hocamla kısa bir hoşbeş ettik. Bana,  Trinacria diye bir grubun albümünün çıktığını, oldukça da iyi olduğunu söyledi. Genelde kendisi pek "extreme metal" dinleyicisi değil ama bu çalışmayı çok tuttuğunu söyledi. İşte ilk cümlede bahsedilen yeniliklerden birisi iste bu Trinacria ve Rrsmi "myspace"lerinde kısaca tarihleri şöyle:

 

"Trinacria asıl olarak Ivar Bjørnson (Enslaved), Maja S. K. Ratkje ve Hils Sofie Tafjord(Her ikisi de Fe-mail grubundan)'dan oluşuyor. Üçlü, bir seri konser için "Rikskonsertene" tarafından bir araya geliyor. Daha sonra bu kadroya Grutle Kjellson, Ice Dale (her ikisi de Enslaved'ten), Iver Sandøy (Emmerhoff) ve Espen Lien dahil oluyor ve de grup tamamlanıyor. Bir süre beraber çalışan bu kadro, bestelerini bir araya getirerek projeye dönüştürüyor ve de tam teşekküllü bir grup halini alıyor. Norveç Extreme Metal ile Norveç "Noise"unu harmanlayarak özgün bir müzikal tarz yakalayan grup, farklı bir çalışmanın altına imza atmış oluyor."

 

Albümlerinin adı "Travel Now Journey Infinitely". 47 dakikalık, hiddet ve "psychedelic" bir yolculuk. Hiddeti, Enslaved'in davulcusu Iver Sandøy'un güçlü vuruşları ve vokalin hırçınlığından; "psychedelic"liği tekrara dayalı, yer yer on dakikayı bulan, Noise rötuşlu parçalardan mürekkep. Aslında bazı yerlerde bana Neurosis, Isis gibi grupları anımsatıyor. Noise'un kullanılışı bir parça daha kaotik bir sound'un oluşmasına neden olmuş. Yüksek tempolu parçalardan ziyade orta karar giden, şarkı başlarında ağır ağır fakat emin vuruşlarla davullar daha sonra vokale ve kaosa yol veriyor. Fakat son parça diğerlerinden en farklı olan şarkı. "Part VI: Travel Now Journey Infinitely", kadın vokalle oldukça ağır hatta gothik başlayıp daha alışılagelmiş bir tarz sunuyor. Biraz sanki dinleyici 37 dakika süren kaos ve gerilimden kurtarmak amaçlı yapılmış. Daha melodik ve gothik bir parça. Sonları tekrar bir karmaşa yaratmayı başarıyor velhasıl..          

 

Albümü, Extreme Metal, post-hardcore, mathcore sevenlere tavsiye edebilirim. The Ocean, Neurosis ya da Pelican seviyorsanız bu albümü de olasılıkla sevebilirsiniz. "Enslaved" ismine aldanıp black metal bir çalışma beklemeyin derim.

 

Albümün yanına kırmızı şarap iyi gidiyor. Son parçaya kadar şişe biter, son parçada da bir midesi güçlü olanlar (şarap ve viski bir ters bilirsiniz ki) yavaştan bir kadeh viskiyi yudumlayabilirler...

 

Resmi Myspace:

 

http://www.myspace.com/trinacriamusic

 

Şarkı listesi:

1. Trinacria - Part I: Turn-Away (9:13)
2. Trinacria - Part II: The Silence (7:40)
3. Trinacria - Part III: Make No Mistake (6:20)
4. Trinacria - Part IV: Endless Roads (9:59)
5. Trinacria - Part V: Breach (4:36)
6. Trinacria - Part VI: Travel Now Journey Infinitely (9:22)Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: