UZUNÇALAR

Tragedy - Nerve Damage

Kerem Onan - 31 Ekim 2006
90'larda ekstrem müziği tamamen underground yollardan ayakta tutan ve müziklerine metal, punk, doom, hardcore gibi elementleri hiç çekinmeden katan His Hero Is Gone isimli bir grup vardır (merak eden Wikipedia'ya baksın). İşte Tragedy bu grubun 2 elemanının son projesi. Gerçi artık üçüncü albümleri de yayınlandığına göre bu iş proje olmanın da ötesinde diyebiliriz.

Tragedy neo-crust olarak adlandırılan ve From Ashes Rise, Leadershit (geçtiğimiz ilkbaharda İstanbul'da muhteşem bir konser verdiler) gibi grupların başını çektiği yeni bir türün yaratıcısı. Punk'in hardcore/punk olarak evrilmeye başladığı 80'lerin hemen başında Discharge, Mob 47 gibi temsilcileriyle hayat bulan ve türün ilk alt kolu olarak adlandırılabilecek crustcore akımının ikinci bir gitar ilave edilerek melodik açıdan güçlendirilmesinden ibaret olan neo crust, kökeni itibariyle de thrash metalin çıkış noktalarından biri olduğu için özellikle eski okul metal dinleyicisi tarafından da sahiplenildi ve sevildi. Tragedy ise zaten türün yaratıcısı olan grup olarak şu an baş tacı durumda. İlk iki albümleri "Tragedy" ve "Vengeance" ile çok daha çiğ ve underground bir sound tercih eden grup son albüm "Nerve Damage" ise çıtayı biraz daha yükseltiyor ve çok daha iyi bir soundla melodik açıdan daha zengin, yer yer melodik metal sularında bile gezinen bir albüme imza atıyor. Özellikle ilk parçanın girişi In Flames'in "Whoracle" günlerini birebir andırıyor. Besteler klasik crust yapısını korurken bu çatının üzerine kurulan melodik gitar ve arkada belli belirsiz gezinen klavye partisyonları türe zenginlik katıyor. Formal beste yapılarına ve aşırı parlak soundlara alışık kulakların uzak durması gereken bu grubu özellikle 80'ler thrash ve crust gruplarını sevenlere öneriyorum zira artık hiçbir yenilik katılamayacağı iddia edilen bir müzik türünü yeni türlerin özelliklerini kısa, çiğ punk bestelerinin içinde sentezleyerek çok özel bir albüme imza atıyor Tragedy, özellikle "The Hunger" parçasına dikkat!
Grubun pek internet alemleriyle ilgisi olmadığı için albümü  www.relapse.com ya da www.interpunk.com gibi sitelerden edinebilirsiniz.

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: