UZUNÇALAR

Thrash Attack - Full Flavour (Demo)

Sadi Tirak - 29 Ekim 2005

Grubu ilk olarak Rockİstanbul Festivali'nin ilk senesinde (2004), denize bakan ikinci sahnede performanslarını sergiliyorlarken izlemiş ve dinlemiştim. Amatör bir grup olmalarına rağmen sahne performansları oldukça hareketli ve enerjikti. Çaldıkları şarkıları o gün ilk defa dinlediğim için grubun müzikal kimyası hakkında pek fazla bilgi sahbi olamasam da grup aklımda "iyi bir Heavy/Thrash" grubu olarak kalmıştı.

Grup bu yılın ortasında ise ilk demolarıyla çıktı karşımıza.

Şimdi grubun demosunu tanıtmadan önce hikayelerine bir göz atalım.
Thrash Attack, 1999 yazında Turan Sarıbay(gitar/vokal) ve Zafer İpek(gitar/vokal)'in projesi olarak hayata geçmiş. Kısa süre sonra Can Bakır'ın davullara geçmesiyle yavaş yavaş grup kimliği kazanan oluşum uzun bir süre çalışmalarına bass gitarist olmadan devam etmiş. Ardından ise önce Gökçe Tokbay'ın ardından Egemen İlbeyli'nin bass gitarist pozisyonuna geçmesiyle grup 4 kişili kadroya kavuşmuş.

İki seneye yakın çalışan grup hiçbir zaman kendisini canlı performansa hazır hissedemediği için sahneye çıkamamış ve 2001 yazında Turan'ın guptan ayrılmasıyla grup birkaç aylık duraklama dönemine girmiş. Aynı yazın sonuna doğru Can ve Zafer, Egemen'i ve Emre'yi bir araya toplayarak grubu tekrar kurmuş. Yeni bir solukla yola çıkan grup, başlangıç olarak o zamana kadar yapılmış olan kayıtları çalarak çalışmış ardından ise listesine yeni şarkılar eklemeye başlamış.
2002 baharında Koç Üniversitesi'nde ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde birer konser vermiş; ardından 2003 baharında Erzurum Lisesi'nde canlı bir performans sergiledikten sonra grup uzun bir dönem tekrar sessizliğe bürünmüş. 2004 baharında İstanbul, Beyoğlu Jazzstop adlı barda düzenlenen yarışmada Mimar Sinan Üniversitesi adına katılarak başarılı olmuş ve İlk kez düzenlenen Rockİstanbul Festivali'nde sahne almaya hak kazanmışlar. Bu gelişmelerin üzerine kayıt yapmaya karar veren grup 9 Nisan 2005 tarihi itibariyle ilk demosu "Full Flavour"ı piyasaya sürmüş.

Demo; "Loser Is Back", "Bothers Me Not", "At The Midnight", "Lust For Life" ve "Burn In Your Lies" adlı 5 parçadan oluşuyor. Kayıtların fazla iyi olmadığı fakat dinleyiciyi rahatsız etmeyecek derecede de kaliteli olduğu çalışma özellikle Lead gitarist Emre'nin sololarıyla ön plana çıkıyor. Bu yıl 5 Haziran 2005 tarihinde İstanbul Bronx Club'da düzenlenen "Fires From Underground" konserinde grubu ikinci kez izlemiştim ve o gün etrafımdaki tüm organizatör arkadaşlara grubun ismini bir yerlere not etmelerini istemiştim. Şahsen sahnelerini oldukça sıkı, soundlarını ise süper bulmuştum o konserde. Keşke demoda da konserlerinde yarattıkları o cayır cayır hava olsa demeden edemedim. Fakat buna rağmen "Bothers Me Not" ve "At The Midnight" şarkılarında vokalist Zafer'in ses numaraları ve inişli çıkışlı tempo gerçekten etkileyici. Özellikle "At The Midnight"ın nakarat kısmı süper. Tüm şarkılardaki soundu özetlemek gerekirse Amerikan tarzı melodi altyapısıyla süslü, eğlenceli California Hard'n Heavy tarzı diyebiliriz. Fakat tekrar etmekte fayda var gitarist Emre'nin attığı sololar grubun müziğiyle tanışmanız için çok güzel bir sebep gerçekten. Grup özellikle melodi yaratma kısmında çok üretken belli ki.

Demodaki her şarkıda bu apaçık bir şekilde ortada. Eğer İstanbul'daki profesyonel stüdyolardan birinde kaydedilseydi bu demo; eminim ki yerli Metal piyasasında daha çok ses getirirdi.
"Lust For Life"daki melankolik yapı kesinlikle sertlikten taviz için bir sebep değil. Aksine "hüzünlü bir vokal ile oldukça cın cın ritimler nasıl bir araya getirilir"in güzel bir göstergesi. Söz yazımı konusunda ise grup vasatın üstünde diyebiliriz. Değindikleri konulardan ziyade müzikle uyumlu nakaratlar hazırlamaları dikkatimi çekti.

Son şarkı "Burn In Your Lies" iğneleyici sözleri ve sert nakaratıyla ön plana çıkan bir çalışma. Vokalist Zafer'in sesinin şarkı süresince ara ara inip çıkması ise zannediyorum ki aynı anda gitar çalmasından kaynaklanıyor.

Benden şimdilik bu kadar. Eğer grubu daha yakından tanımak istiyorsanız tıklamanız gereken adres www.thrashattack.org

Thrash Attack:
Emre Kovankaya - Gitar/Arka Vokal
Zafer İpek - Gitar/Vokal
Can Bakır – Davul
Egemen İlbeyli – BasYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: