UZUNÇALAR

Taylan Ayık - Yalnız Hayal

Sadi Tirak - 30 Nisan 2006

"Hedef Büyük" ve "Ay Batarken" adlı iki albümle Türkçe Heavy Metal dendiği vakit akla gelen ilk grup olmayı başaran Diken'in dağılmasının ardından, grubun yaratıcı dehası Taylan Ayık ilk solo albümü "Yalnız Hayal" ile yoluna devam ediyor. Türkçe Heavy Metal  kaldığı yerden ilerliyor!

Öztop Müzik etiketi ile piyasaya sürülen ve tüm söz/müziklerin Taylan Ayık'a ait olduğu albümün mix ve mastering çalışmaları da yapımcı firma kimliğindeki Serdar Öztop'a ait. Albümde Taylan Ayık'a davulda İlker Özgök, solo gitarda M. Hakan Özhendekçi ve bass gitarda henüz 17 yaşında olan Derman Karademir eşlik ediyor.
Toplam 12 şarkıdan oluşan albüm özellikle kaliteli sound'u ile dikkat çekiyor. Genellikle sert tonlarda seyreden ritim gitarların ön planda olduğu ve Taylan Ayık'ın o ritimlere Heavy Metal üsluplu vokal melodileri ekleyerek oluşturduğu şarkılardaki solo gitar kullanımı da gayet leziz. Albümün temposu en yüksek şarkılarından biri olan "Bu Devran"da ise gitar solosu bizzat Serdar Öztop'a ait. Kısacası müzikal açıdan çoğu Heavy Metal ve Hard Rock tutkununu tatmin edebilecek bir albüm "Yalnız Hayal".
İşin liriksel kısmına gelirsek
Aslında söylenecek pek fazla şey yok zira başından sonuna kadar anadilimizle söylenen tüm şarkılarda, anlatmak istediklerini çok güzel ve ahenkli bir biçimde ifade etmiş Taylan Ayık.
Albüme adını veren şarkı "Yalnız Hayal"in sözleri Hazal Açıkel'in yazdığı bir denemeye dayanıyor. Taylan Ayık'a göre şarkı; öldükten sonra geri dönen, acı çeken bir ruhun, sevdiğine dokunamaması, onu başka biriyle görünce duyduğu acıyı anlatıyor.
"Yalan" adlı şarkıda ise Taylan Ayık karanlık bir geleceğe sahip olan dünya insanlarının yıkılan hayallerinin yeniden kurulabileceğini hissettirmek istiyor.
"Bu Devran"da ise Taylan Ayık yaşadığı şehir İstanbul'un pek bahsedilmeyen/bahsedilmek istenmeyen karanlık ve korku dolu haline sert bir şekilde değinmiş. Albümdeki favorim olan ve marş havası da taşıyan nakarata sahip bu şarkıda şehrin keşmekeşliği eleştiriliyor.
"Sonsuzluğa" adında, geçmişiyle hesaplaşan bir ruhu anlatan şarkıda ise klasik Hard Rock anlayışı ile modern Metal üslubu (Nu-Metal'den aşina olunan kesik riffler) sentezlenmiş.
Albüm boyunca yer yer hissedilen W.A.S.P. ve özellikle de Blackie Lawless etkilenimleri "Son Öykü"de doruğa ulaşıyor.
"Sokağın Yalnızı" albümün en karanlık şarkısı. Yalnız bir insanın kendisiyle yüzleşmesi bir bakıma Parçadaki gitar solosu, Taylan Ayık'ın Diken döneminden eski arkadaşı olan Burak Eren'in fikriyle ortaya çıkmış.
"Bu Aşk" adlı şarkıyı Taylan, Whisky grubu kurucusu ve gitaristi olan rahmetli Kamil Özaydın'a, Mavisakal'dan Tibet Ağırtan'a ve büyük usta olarak nitelendirdiği Blackie Lawless'a armağan etmiş.
"Öksüz Dünya"da gezegenin yalanla, kanla, savaşlarla parçalanmasına, eksilmesine, geleceğinin yok olmasına değinen Taylan, albümün en beğenilen şarkılarından biri olan "Sensiz" adlı şarkıda da kırık kalpli fakat tutku dolu bir aşkı anlatıyor.
"Anadolu"da ise deneysel bir Anadolu Heavy Metal üslubu var diyebiliriz. Ulu önder Atatürk'e de göndermeler içeren parça Taylan'ın bağlamasıyla söylediği Köroğlu'na ait bir koçaklama (Anadolu'daki yiğitlik türküleri) ile başlıyor.
Son şarkı ise "Sonsuzluğa"nın akustik versiyonu. Bu şarkıda Knight Errant grubunda da keman çalan Ilgın Ayık kemanıyla Taylan'a eşlik ediyor.
Hard'N'Heavy tutkunları için mutlaka edinilmesi gereken bir albüm "Yalnız Hayal". Üstelik Türkçe olması da ayrı bir güzellik!

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: