UZUNÇALAR

System Of A Down - Mezmerize

Sayat Ayık - 26 Temmuz 2005

Uzun zamandır beklediğimiz "Mezmerize/Hypnotize" adlı çift CD'lik albümün ilk bölümü yayinlabdi. "Mezmerize" daha çıkmadan çok ses getirmişti. Grubun dünyanın önde gelen Heavy Metal dergilerine (Metal Hammer-Almanya ve Ingiltere-, Kerrang!, Revolver) kapak olmasını sağlamıştı. Her şeyden önce "Toxicity" döneminin çok geride kaldığını ve grubun "Steal This Album"den sonra zaten köklü değişikliklere gidecekleri yönündeki açıklamalarını hatırlatayım.

Yani benzer bir albüm bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacaklar. İlk üç albümden daha sert bir albüm "Mezmerize". Şarkı içindeki geçişler ve melodilerde de daha yaratıcı bir tavırla çikiyor grup karşımıza. Dikkat çekici olan bir diğer nokta Serj'in vokal tekniğini gittikçe geliştiriyor olması. Şizofrenik, çift kişilikli vokaller yine çok etkileyici. Grup üyeleri enstrüman kullanımında da artik virtüözlük mertebesine erişmişler. Tarz olarak 80'li yillarin Thrash Metal'ini temel alan diğer yandan 90'larin Death/Black ve Industrial Metal'ini Anadolu'ya özgü melodilerle bezeyen S.O.A.D; özellikle extrem müzik dinleyicisini çok etkileyecek.
Old-School Metal severler de albümden büyük keyif alacak. Nu metal'in öncü grubu artık Heavy Metal'in en önde gelen temsilcilerinden biri. Daha önceki albümlerde hep içimden 'iyi güzel de, eksik olan bir şeyler var' diye düşünüp durmuştum. Grup bence artık tarzını oturttu. Bundan sonra bu kadar keskin bir değişim yaşayacaklarını sanmam. "Radio-Video"daki Ska ritimler dışında Heavy Metal sınırları pek aşılmamış. "B.Y.O.B.", "Cigaro", ve "Old School Hollywood" grubun gelecekte daha fazla üzerinde duracağı tarzı yansıtıyor kanımca. Şarkıları tek tek irdelemenin pek bir anlamı yok. Hepsi çok kaliteli, çok güçlü. Protest tavrından da ödün vermeyen grup, sarki sözlerini yine rahatsız oldukları konuların bir dışavurumu şeklinde oluşturmuş. Hayatla ve sistemle arasi pekiyi degil S.O.A.D.'un. Özellikle savaş karşıtı, insanlarin birbirlerini tüketmek üzerine kurduğu ilişkiler ve Amerikan hayat tarzını sorgulayan sözler çok etkileyici.
Albüme prodüktör olarak ise zirveye oynayan Metal gruplarının vazgeçilmez ilahı Rick Rubin seçilmis. Bu iki albümün grubu zirveye taşıyacağı kesin. Albümün ikinci bölümünün -"Hypnotize"- ise 6 ay sonra piyasaya çıkması kararlastırılmış. Sabırsızlıkla ikinci bölümü bekliyorum. "Mezmerize"i mutlaka edinin, dinlenilmezse çok sey kaçirilabilecek bir klasik.
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: