UZUNÇALAR

System Of A Down - Hypnotize

Sadi Tirak - 29 Ocak 2006

2005 ortasında çıkardıkları "Mezmerize" albümü ile taraflı tarafsız her kesimden Rocker'ın dikkatini çekmeyi, çoğunun da beğenisini kazanmayı başarmış olan grubun, "Mezmerize"ın devamı niteliğindeki bu albümü de müzikal sınırları zorlamaya devam ediyor.

"Mezmerize" albümündeki şarkılar ile aynı dönemde kaydedilen fakat o albüme konmayan şarkılardan oluşan "Hypnotize" için kimileri grubun en kötü albümü dedi, kimileri ise yine çok beğendi. Ben ise albümü, grubun şimdiye dek çıkarmış olduğu en iyi albüm olan "Toxicity"den hemen sonra ikinci sıraya yerleştiriyorum hiç tereddüt etmeden. "Mezmerize"ın bu albüme nazaran ağır bastığını söyleyenlerin fazlalığı şöyle dursun, birçokları bu ikili konsept içinde ilk olarak o albümü dinledikleri için o kanıya varmış durumda. Tarafsız gözle bakıldığında ve dinlendiğinde "Hypnotize"ın daha derin bir albüm olduğu ortada bence.
Albümden çıkacak olan ve albümle aynı adı taşıyan ilk single olan "Hypnotize"ın klip çekimi için grup resmi web-sitesinden yaptığı duyuruda fanlarına seslenmiş ve herkesin klip çekimi için davetli olduğunu yazmıştı. Albümün piyasaya çıkışından bir hafta kadar önce müzik kanallarında dönmeye başlayan klipte görüldüğü üzere onbine yakın insan eşlik ediyor gruba. Bu bile grubun sadece ABD'de bile ne kadar büyük olduğunu gösteriyor sanırım. Şarkının sözleri ise oldukça çarpıcı yine. 1989 yılında Çin'de Tiananmen Meydanı'nda gerçekleşen ve yüzlerce öğrencinin ölümüne neden olan eylemi anıyor grup bu şarkıda.
"Mezmerize"da olduğu gibi bu albümde de gitarist Daron Malakian'ın sesini fazlaca duymak mümkün. Rock/Metal dünyasının en özgün seslerinden biri olan Serj Tankian gibi birinin olduğu grupta ikinci bir vokale neden ihtiyaç duyulur anlamak zorken, Daron olayı iyice "çift vokalli grup"a çevirmiş gibi görünüyor. Fakat bu albümdeki Daron vokalleri "Mezmerize"dakiler kadar itici gelmedi bana. Ayrıca grup elemanları yaptıkları röportajlarda; insan sesini de tıpkı bir enstrüman gibi düşündüklerini ve bu nedenle de şarkıların içinde vokalsiz bölümlerin oldukça az olduğunu söylüyorlar.
Albümün açılış şarkısı olan "Attack" savaş ruhuyla, öldürme ve saldırma içgüdüsüyle yetiştirilmiş insanoğluna grubun her zamanki gibi sert bir üslupla cevabı niteliğinde. İsmiyle dikkat çeken "Kill Rock'N'Roll" şarkısında ise grubun Rock'ı ticari potaya sokmaya çalıştığına yönelik suçlamalara inceden göndermeler mevcut.
Albümün sekizinci şarkısı olan "Holy Mountains"da ise grup "Ermeni Soykırımı"ndan (sözde) bahsediyor aslında. Holy Mountains (kutsal dağlar) ile kastedilmiş olan ise Osmanlı ordusu ile Ermenilerin çatıştığı yer olan Ağrı Dağları. Özellikle sonundaki melodi ve Serj'in büyüleyici sesiyle şarkı tüylerinizi diken diken edebilir, benden söylemesi. Daha slow şarkıları olmasına rağmen bence grubun en damar şarkılarından biri bu.
"Lonely Day" grubun altından başarıyla kalktığı bir başka olaydan; yani slow ve genelde akustik gitar bölümlerinden oluşan, duygusal şarkı yapma olayından yine nasıl alınlarının akıyla çıktıklarını kanıtlıyor. Şarkının en önemli özelliği ise tamamına yakınını Daron'un seslendirmesi. Şarkı klasik bir aşk şarkısı havasında olsa da melodisi ve nakarat kısmındaki sözleri dinleyenleri derinden etkileyecek nitelikte.
Son şarkı olan "Soldier Side" ise bir önceki albüm "Mezmerize"ın açılış parçası olan aynı adlı şarkının uzun ve distortionlu versiyonu. Ayrıca oldukça da "hüzünlü" bir tınıya sahip, her ne kadar sert ve distortion soundlu bir şarkı olsa da. Özellikle Serj'in şarkının son bölümündeki vokallerine dikkat!
Kısacası grup yine mükemmel bir albüme imza atmış durumda arkadaşlar. Fakat albüm kesinlikle ilk dinleyişte kendini belli etmiyor, dinleyicie yakınlaşmıyor. Grubun dinlenildikçe en çok ısınılacak albümü olmuş durumda "Hypnotize". Oldukça derin, fevkelade çarpıcı Gruba karşı hala saçma sapan birtakım müzikal önyargılara sahipseniz hepsini bir kenara bırakmanızın zamanı geldi artık! Çünkü ne kadar orijinal, ne kadar özgün, ne kadar duygusal, ne kadar heyecan verici ve ne kadar devrimci bir müzikten kendinizi mahrum bıraktığınızın farkında değilsiniz!
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: