UZUNÇALAR

Soulfly - Dark Ages

Erdem Çapar - 31 Ekim 2005

Nedense bana "kritiğini yaz" diye verilen albümler hep subjektif olduğum albümler oluyor. Therapy?'nin falan... Şimdi bu da abartı subjektif olduğum bir albüm. Sonuçta, 1990 yılından beri bir büyüğüm, bir abim olarak gördüğüm Max Cavalera'nın grubu Soulfly'ın 5. albümü çıkmış boru mu? Hatta, Türkiye'ye konsere gelişlerinin arifesinde bu yazı, Natalie Portman rica etse objektif olamaz. O kadar yani.

Şimdi tıraşı kesip albüme gelelim. Doğruya doğru, ben "3" ve "Prophecy" albümleriyle aşırı derecede hoşbeş olamadım. Debut albüm ve "Primitive"den aldığım keyfi malesef alamadım. "Dark Ages" muhabbetleri dönmeye başladığında da "Max var, dinlemek lazım" diye düşündüm. Çünkü, grup artık tekrardan başka bir şey yapmıyordu. Açık rifflerin altına orta tempo davullar üstüne kesik kesik vokaller, 2. nakarattan sonra tempo abartı düşer, tribal melodiler, birkaç "un, dos, tres, quatro", birkaç berimbau, araya 1-2 tane hiper hızlı bir Hardcore Punk şarkı, al sana Soulfly albümü.
Bu sefer de aynısı olacak diye beklerken abimiz sağ gösterip sol vurmuş. Niye? Çünkü, orta tempo şarkı sayısı çok az, ama bir "Beneath The Remains", bir "Arise"daki coşku dolu, speed şarkılar bol bol mevcut albümde. Tribal melodiler azalmış. Ve koskoca albümde berimbau bir kere var, bildik melodi "Zumbi" eşliğinde (bu Zumbi de ne Zumbiymiş ki kurtulamadık) ve benim dikkatimi bir adet "un, dos, tres, quatro" çekti. Bunlar gerçekten de güzel şeyler tabii günümüz Türkiye'si açısından.  Albümü şarkı bazında ele alırsak, ki şimdi öyle yapıyorum, "Babylon" klasik bir Soulfy şarkısı ve içinde bol –tion'lı kelime barındırıyor (devastation, mutilation, vs.). Çok heyecanlandırmıyor sizi ama ardından gelen "I And I" albüm hakkındaki ilk sinyali çakıyor. Muhteşem bir alt yapı ve Max Cavalera'dan çok üstün bir vokal performansı özellikle speed bölümdeki vokal uçuruyor. "Carved Inside" ve "Arise Again" tam yukarıda bahsettiğim Sepultura çizgisindeki şarkılar. Her albümde olması gereken ultra hızlı hardcore punk şarkımız burada "Molotov" olmuş. Ama süper şarkı, konserde çalarlarsa kralınızı tanımam! "Frontlines" ve "Innerspirit" bana çok özellikli gelmedi ama tabii ki bütünlük açısından mühim şarkılar derken karşımıza çıkan "Corrosion Creeps" bende bir "Altered State" bir "Under Siege" etkisi yarattı. Bence, albümün gizli santraforu bu şarkı. Berimbau ve Zumbi ile başlayan "Riotstarter" isminden dolayı olacak bende The Prodigy'nin "Firestarter"ına gönderme hissi uyandırdı. Vokalleri çok benziyor hatta. "Bleak" başta orta kararken sonlarda çoşuyor, "The March" ise çok ilginç bir şarkı, sanki Max abimiz bunu Nailbomb döneminde yazmış da anca şimdi fırsatı olmuş yayınlamaya havası var. "Fuel The Hate" ile gaz devam ediyor ve albüm çok sıkı bir parça olan "Stay Strong" ile sona eriyor. Bize de tekrar baştan dinlemesi düşüyor. Kişisel kanaatime göre bu albüm Soulfly'ın debut albümünden sonra en iyi albümü.
Not: Atladınız hemen "nerde lan Soulfly V?" diye. Sinir oluyorum Soulfly isimli şarkılarına. Her albüm kaydı sırasında alıyorlar afganı, deligoncayı, giriyorlar stüdyoya, "bakalım bu sefer en fazla kaç dakika çalabilceğiz?" diyerek (sanki suyun altında kalma rekoru kırıyorlar) din, diünn, bliünn çalmıyorlar mı sinir oluyorum aga!! Reddediyorum bu şarkıları, inkar ediyorum! Max abim gelsin, söyleyecem "bundan sonra albümlerin Soulfly şarkısı olmayan basımları da olsun, pahalı olsun fark etmez, alırım" diyeceğim!
Carved Inside Parçasını şu linkten indirebilirsiniz;
Carved Inside
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: