UZUNÇALAR

Soil - True Self

Sadi Tirak - 31 Ağustos 2006

Müzik hayatına 1997 yılında başlamış olan Chicago'lu grup Soil, 2001 yılında yayınladıkları "Scars" adlı albümleri ve özellikle de "Halo" adlı muhteşem hitleriyle sesini büyük kitlelere duyurmaya başlamıştı. Grup bu sefer Nu-Metal'in en agresif örneklerinden biri ile karşımızda fakat yeterince tatmin edici oldukları söylenemez.

Kısa bir tarih
Soil, 1997 yılında Chicago'da Broken Hope ve Oppressor adlı Death Metal gruplarının elemanlarının bir araya gelişi ile kurulur. Üç başarısız denemeden sonra (1997'deki "Soil" adlı E.P., 1998'deki "El Chupacabra" E.P.'si ve 1999'daki ilk albüm "Throttle Junkies") 2001 yılında tarzlarını oturttukları ve o dönemin en popüler akımı olan Nu-metal janrı sayesinde yükselişe geçtikleri "Scars" adlı albümleriyle tanınmaya başlarlar.
2004 yılında çıkardıkları "Redefine" adlı albümleri ise vokalistleri Ryan McCombs ile kaydettikleri son albümleri olur. Zira McCombs; 2002 yılında tur otobüsünde ölü bulunan Dave Williams'ın yerine bir başka vokalist arayışına giren Nu-Metal grubu Drowning Pool'a geçmiştir. Soil ise yola AJ Cavalier ile devam etme kararı alır. "True Self" albümü sadece Cavalier'ın grupla ilk albüm performansının nasıl olacağının merak uyandırması bakımından da çıkış tarihi dört gözle beklenen albümlerden biriydi.
Albüm oldukça hareketli ve güçlü bir giriş yapıyor "Fight For Life" ile. Şarkı özellikle tempolu gitar riffleri ve vokalist AJ Cavalier'ın melodik yorumuyla dikkat çekiyor. Yaşam için mücadelenin işlendiği güçlü müzikal sunumlardan biri. Shaun Glass'ın solo kısmına dikkat!
Albümden yayınlanan ilk single "Give It Up" ise güçlü gitar riffleri ile açılıştaki tempoyu düşürmeden devam ettiriyor. Nu-Metal trademark'ı olan kesik rifflere vokalist Cavalier içten bir ses ve agresif bir yorumla heyecan katıyor. Yer yer attığı çığlıklar ise oldukça sıkı! Şarkı tam bir hit ve süresiyle de radyo dostu.
Üçüncü şarkı "Pick Me Up" Nu-metal kalıpları içerisinde müzik yapan gruplar için vokal melodilerinin ne denli önem arz ettiğini ortaya bir kez daha çıkarıyor. Grubun bu "Nu-Metal kalıpları"ndan sıyrıldığı en önemli nokta ise gitar sololarının kullanımı. Cavalier "If my world falls to pieces, will you still be there to pick me up?" (Eğer hayatım paramparça olursa, beni toparlamak için orada olacak mısın?) diye sorarken sözlerin müzikle olan hissel uyumu bariz ön plana çıkıyor!
"The Lst Chance"ın sonundaki bass partisyonları, gitar-vokal atışmaları etkileyici prodüksiyon numaraları ile cilalanmış.
Albümde adını vermiş olan "True Self" ise benim albümdeki favorim. Kesik riff kullanımının tavana vurduğu ve Honour(Onur), Courage(Cesaret), Compassion(Şefkat), Loyal(Vefa), Honesty(Dürüstlük), Sincere(Samimiyet), Courtesy(Nezaket) ve Values(Değer) kavramları üzerinde duran bir şarkı.
"Hear Me" albümde temponun düştüğü nadir şarkılardan. Sözleri yer yer oldukça kalp burkucu olabilen fakat sound itibarı ile yeterli hüzün duygusunu veremeyen, genel itibariyle "filler" bir şarkı. 2.54'de giren harika solo ise çok kısa olması sebebiyle kurtaramıyor şarkıyı.
"Forever Dead" ise albümde hit potansiyeli yüksek şarkılardan biri. Şarkıda yer verilen ve bestenin ana hatlarını belirleyen riffleri duyduğunuzda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Vokalist Cavalier bu şarkıda sağlam bir performans ortaya çıkarmış doğrusu.
"Let Go" mid-tempo ilerleyen, birçok yerinde Cavalier'in gidişata yön verdiği bir şarkı. Nakarat sonrası gelen riffler şarkıyı albümde ayrıcalıklı bir yere konumlandırıyor. Karşı cinse yazılmış buruk cümleler de cabası
"Until It's Over" albümde yer verilmiş en "kaybeden" sözlere sahip şarkı. İşin müzikal boyutunda ise pek bir numara yok. Tıpkı bir sonraki şarkı "Jaded" ve "Threw It Away"de olduğu gibi Güçlü gitarlar, agresif bir vokal, bunlara eşlik etmekten öteye geçmeyen, ön plana çıkmayan davul partisyonları Standart Soil kuralları Yani albümün geri kalanından bu parçaları müzikal olarak ayırabileceğimiz bir beste düzenlemesi söz konusu değil.
Son şarkı ise ismiyle gayet uyumlu olan "One Last Song". Bu şarkı da müzikten çok sözleri ile dikkat çekiyor.
Kısacası iyi başlayan fakat vasat noktalanan ki ayrı devreli maç misali bir albüm "True Self". Vokalist AJ Cavalier'in grupla ilk albüm performansı başarılı fakat albümde yeteri kadar farklı riff bulunmuyor. Bir yerden sonra rifflerin birbirini tekrarladığını düşünüyorsunuz. Neyse ki şarkılardaki gitar soloları ve güçlü sound durumu daha kötüye gitmekten kurtarmış.
Soil severlerin arşivlerinde bulundurması iyi olur. Fakat gruba yabancı olanlar için aynı şeyi söyleyememeğim.
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: