UZUNÇALAR

Slipknot - 9.0 Live

Sadi Tirak - 29 Ocak 2006

2004 yılı içerisinde piyasaya sürdükleri üçüncü albümleri "Vol.3-The Subliminal Verses" ile Metal müziğin içinde olan herkesi bir şekilde etkilemeyi başarmıştı Slipknot. Iowa'nın maskeli çetesi o albümle Amerika'daki popülaritesini Avrupa'ya, Güney Amerika'ya ve Japonya'ya da taşımıştı. Zira birçok müzik otoritesi ve Metal dergilerine göre grubun en iyi albümü olan "Vol.3-The Subliminal Verses" grubun en önemli özelliklerinden birini de tüm çarpıcılığıyla gözler önüne sermişti: Görsellik!

Grup her ne kadar Deathgrind türünün nu-metal versiyonunu icra etse de asıl işleri sahnedeydi. Yani binlerce seyircinin önüne çıktığı zaman Slipknot "Slipknot" oluyordu aslında!
2002 yılında çıkardıkları "Disasterpieces" DVD'si ile grubun dillere destan sahne performansını da neredeyse izlemeyen kalmamıştı. Slipknot'ın Amerika'daki en çarpıcı Metal oluşumlarından biri sayılması da o DVD ile gerçekleşmişti zira.
Singapur, Tokyo ve Las Vegas'ta 2005 yılı içinde verilen konserlerin görüntülerinden oluşan bu DVD ise "Disasterpieces"i aratmıyor adeta.
Audio CD'yi ele alırsak Slipknot müziğinin tutkunları için fazlasıyla tatmin edici bir kayıt. Fakat kesinlikle stüdyo albümlerindeki havayı yakalamanız imkânsız. Sadece konser albümü olmasından dolayı değil elbette. Grubun konserlerde şarkılar üzerinde oldukça rahat hareket etmesiyle ilgili bir durum bu.
Slipknot'ı canlı dinlemek aslında yetersiz kalıyor, görmedikten, izlemedikten sonra. İki CD'den oluşan albüm boyunca Joey'in nasıl üstün bir davulcu olduğuna bir kez daha tanık olurken, Corey'in canlı performanslarda şarkıları nasıl değiştirerek söylediğini ve seyircilere yaptığı anonslarda nasıl hükümran vari bir karizmaya sahip olduğunu duyuyorsunuz. Albümdeki seyirci sesleri ise ne Maiden konserleri kadar yüksek ve etkileyici ne de Metallica konserleri kadar düşük seviyede. Corey'in seyircilere bıraktığı bazı nakaratlarda yükselen sesler canlı bir kayıtta olması gereken seviyede diyebiliriz.
Toplam 24 şarkıdan oluşan albümde beni heyecanlandıran şarkılar ise; "Disasterpiece", "Before I Forget", "Left Behind", "Pulse Of The Maggots", "Three Nil", "The Nameless", "People=Shit" ve tabii ki "Wait And Bleed" özellikle "Vol.3-The Subliminal Verses" albümündeki şarkıların canlı kayıtlarını duymak/izlemek için bile alınabilir bu albüm.
Kısacası Metal müziğin 21. yüzyılda sahnede ne denli inanılmaz bir enerji ve performansla icra edildiğini kendi gözlerinizle görmek istiyorsanız, "9.0 Live" albümünü DVD versiyonu ile alın. Eğer bu 9 kişilik çetenin yalnızca sesi de yeter bana diyorsanız çift CD'lik Audio versiyonu da sizi tatmin edecektir.
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: