UZUNÇALAR

Six Feet Under - 13

Mehmet Ekici - 29 Ekim 2005

Yeryüzündeki en iyi brutal vokallerden biri olan Chris Barnes'ı (hatta bir çoğuna göre en iyisi) barındıran grup Six Feet Under yeni albümü 13'i piyasaya sürdü. Bir önceki albümleri "Bringer Of Blood" ile Death Metal'den iyice uzaklaşan, bizlere 'bu adamlar kendilerine yeni bir tarz oluşturmaya çalışıyor galiba' dedirten grubun bu kaydı merakla bekleniyordu.

SFU daha önce girmiş olduğu yoldan bu albümle çıkıyor ve biraz  daha özüne yaklaşıyor. Elimde tuttuğum albümün çatır çatır Death Metal olduğunu ve SFU tarzı Death Metal olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Çok başarılı bir kapak konseptiyle sunulan CD 11 parçadan oluşuyor ve prodüksiyonda da Chris Barnes imzası var.
İlk sıradaki "Decomposition Of The Human Race"  kısa ve etkileyici bir intronun ardından giriyor, bence albümün en iyilerinden biri özellikle ilk başlarında her enstrümanın ayrı ayrı tadını çıkmarmanızı sağlıyor. Göze çarpan ilk nokta Chirs Barnes'ın vokallerinin önceki albüme göre daha geride olması. Bence tam olması gerektiği gibi olmuş. "Somewhere In The Darkness","13", "Shadow Of The Reaper" dinlemeye doyamadığım parçalar.
Albümde elde edilen sound parçalara ve SFU'a o kadar yakışıyor ki, her dinlediğimde yeniden aşık oluyorum diyebilirim. Eğer siz de benim gibi şanslıysanız albümün Digipack versiyonunu bulabilirsiniz ve bonus CD olarak gelen 2002 yılındaki bir San Fransisco konserinin tam kaydından oluşan 16 parçalık live CD'yi de edinmiş olursunuz. 16 parçadan oluşan bu CD'nin sound'u da gayet tatmin edici. Ayrıca "Feasting On The Blood Of The Insane", "Victim Of The Paranoid", "Bonesaw" gibi favorilerimi de live dinleme şansı bulduğum için ekstra mutluyum.
Eğer sade, basit ama vurucu Death Metal benim olayımdır diyorsanız bu albümü kaçırmayın! Bunun yanında, uyarıyorum Six Feet Under Zombie müziği yapar önleminizi alın!  (ileride konuya fazlaca saplanmak; filmleri, kitapları deşmek olasıdır.)
İzleyen linkteki siteye girip grubun "Shadow Of The Reaper" isimi parçasının mp3'ünü dinleyebilrsiniz;
http://www.downloadpunk.com/?webaction=website.Albumdetail&albumid=6977

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: