UZUNÇALAR

Seether - One Cold Night

Erdem Tatar - 31 Ağustos 2006

Yeni nesil Amerikan Rock gruplarından Seether'ın akustik performansının dinleyiciyle buluştuğu özel bir çalışma "One Cold Night". "Gasoline" ile gece başlıyor, grubun ilk albümü "Disclaimer"ın ikinci single'ı olan çalışma soğuk geceyi sıcak bir merhaba ile selamlıyor. "Gasoline", Shaun Morgan'ın "Müzik yaşantımdaki en büyük hayalkırıklığım" olarak adlandırdığı şarkı.

"Disclaimer" albümünden üç single yayınlayan grup sadece ilk single ile başarıya ulaşabiliyor, şahsi görüşüm Shaun'un hayalkırıklığı gayet makul çünkü konserin muhteşem açılışından sonra giren ikinci şarkı "Driven Under" kesinlikle Seether'ın en iyi şarkısı. Ve bu şarkı da "Disclaimer"dan yayınlanan ancak başarılı olamayan bir diğer single. Morgan sanki seyirciye ders vermek istermiş gibi kusursuz başlıyor konsere bu iki ilgi göremeyen, şanssız şarkıyla. Hemen ardından "Diseased" ile kendisine bir göz kırpıyor adeta Shaun. Kaydı dikkatle dinlediğinizde söylerken canının yandığı o kadar açık ki... Bunun sebebi Kurt Cobain'in de uyuşturucuya başlama sebeplerinden olarak gösterdiği kronik mide spazmları. Gece ilerledikçe Shaun'un ağrılarının acısı titreyen sesiyle bize kadar ulaşıyor. Aslen bu gecenin akustik bir kayıt olması da bu acıların bir geri dönüşümü, "Shinedown"la beraber çıktıkları bu turnede Shaun mide ağrılarıyla o kadar güçsüz düşüyor ki ancak akustik bir setle çalabileceğine kanaat getirip turnenin son dokuz konserinde unplugged  takılıyor grubuyla.
"Truth" giriveriyor hemen ertesinde, grubun en mühim liste başarısını yakaladığı şarkılarından biri, başladığı anda salonda bir gürültü kopuveriyor, Shaun'un Evanescence vokali Amy Lee ile bir türlü yaşamayı beceremediği ilişkisine bol bol göndermelerde bulunduğu şarkının bu akustik versiyonu orijinali kadar vurucu: "I'm beaten down again" diye haykırmaya çalışırken Shaun'un mide kasılmalarının sesini nasıl kesiverdiğine şahit olmak gerçekten yaralayıcı!
Shaun, Nirvana ile birlikte kendisini en çok etkileyen grup olduğunu her defasında belirttiği Pearl Jam'i de bu geceye dahil ediyor ve siyah akustik gitarıyla "Immortality"nin akorlarını çalmaya başlıyor bu soğuk gecede. Seether, Wind-Up Records ile anlaşmadan önce memleketleri Güney Afrika'da takılırken isimleri Saron Gas'di. "Tied My Hands" grubun Saron Gas adıyla yayınladığı "Fragile" isimli albümde yer alan bir aşk ağıdı. Geceye nispeten eğlence katan "Sympathetic" Shaun'u yer yer zorlasa da çift ses vokallerle toparlanan, neşeli bir şarkı. İşte belalı şarkılar kategorisinde ikinci sırada yer alan şarkı geliyor; "Fine Again" grubun ilk albümünden yayınladığı single'lar içerisinde başarılı olan tek şarkı. Shaun'un "Diğerlerinin başarılı olması için ilk mi yayınlanmaları gerekiyordu?" diye röportajlarında sorguladığı şarkı salonda heyecanın yükselmesine sebep oluyor ve Shaun da şarkıyı "düz" sayılabilecek vokallerle geride bırakıveriyor, sözlerde sorduğu soruysa trajik; "acıdan geberirken içmemek için ne sebep var?".
Ve hemen ardından, daha "Fine Again"in buz gibi etkisi geçip gidemeden giren şarkı belalı şarkılar listesinin ebediyen değişmeyecek sahibi, "Broken". "Broken" tahmin edileceği üzere salonun hep bir ağızdan eşlik ettiği, dev hit sıfatıyla Seether'ı tüm dünyaya tanıtan şarkı. Şarkı aslen pek kimse bilmese de grubun ilk albümü "Disclaimer"da Shaun'un vokalleriyle yer alıyordu, grup "Disclaimer" ertesi yeni kayda girmek isterken Wind-Up Records'un grubu kolundan tuttuğu gibi Evanescence ile turneye göndermesiyle herşey karışıyor. Şarkı sahnede çalınırken Evanescence vokali Amy Lee'nin ilgisini çekiyor, turne boyu yolda edilen sohbetler ertesi Amy Lee gruba sahnede "Broken" şarkısında eşlik etmeye başlıyor. Alınan tepkiler o kadar pozitifken ve Evanescence Amerika'nın yeni Rock ikonu haline gelmişken Amy Lee ile şarkı yeniden kaydediliyor ve Shaun, Amy Lee ikilisinin duygusal beraberliğinin de etkisinin bolca hissedildiği kliple taçlandırılıyor. Şarkı Punisher filminin soundtrack'inde kendisine yer bulmanın hemen ardından Wind-Up Records Disclaimer albümünü yeni "Broken" ve diğer şarkıların da remaster kayıtları, bir kaç tane de yayınlanmamış şarkıyla harmanlayıp "Disclaimer II" adıyla piyasaya veriyor. Grubun fan kitlesi ise nedeni belirsiz bir şekilde Seether'a karşı saldırıya geçiyor (tüm dünyanın geri kalanının aksine), grubun resmi internet sayfasındaki hararetli tartışmalara Shaun da katılıyor, Amy Lee'yi savunmak isterken işleri iyice berbat ediyor ve bu yazışmalar medyaya yansımakta gecikmiyor. Amy Lee ise kendisi adına insanlara laf yetiştiren Shaun'dan ayrılıyor ve "her şeyi başlatan" şarkı, "her şeyi bitiren" şarkı olarak tarihteki yerini alıyor.
Gece "Karma And Effect" albümünden "The Gift", "Remedy" ve "Plastic Man" ile noktalanırken Seether cephesinde de çöküş devam ediyor. Amy Lee ile ilişkisi ayrıyken de devam eden Shaun son olarak bir rehabilitasyon merkezine bilinmeyen bir bağımlılıktan ötürü tedavi amacıyla yatırıldı. Evanescence'in yeni albümü "Open Door"dan yayınlanan ilk single'ın isminin "Call Me When You're Sober" olması bence kesinlikle tesadüf değil. Bağımlılık sorunu olan aşık bir müzisyen, bedensel acılara rağmen kaydedilmiş bir performans ve geleceği belirsiz bir grup
Kırık bir aşk hikayesinin üşüyen her parçası "One Cold Night" adıyla, sizlerle buluşuyor. Seether'a yabancısıysanız bu size grubu tanıtmak için sunulabilecek en mükemmel fırsat, eğer bir fansanız CD ile beraber gelen DVD'den -özellikle de Shaun'la yapılan "derin" röportajdan- çok zevk alacaksınız. Kendinize bir iyilik yapacaksanız serin bir geceyi Rock müziğin özenli performansı ve gerçek bir hayat hikayesiyle birleştiren bu albümü kesinlikle kaçırmayın.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: