UZUNÇALAR

Satyricon - Now, Diabolical

Erdem Tatar - 31 Ağustos 2006

2006 yılında çıkan pek çok önemli albüm, incelemelerimizde sizlerle buluşuyor. Bu sene Celtic Frost ve Venom gibi iki devin albümleri de arşivlerimizde yerlerini almışlardı. Satyricon kesinlikle bu iki devin en kuvvetli yönlerini almış ve kendinden de pek çok element ekleyip kaotik bir müzik ziyafetini "Now, Diabolical" adıyla taçlandırıp bize sunmuş.

Oslo'lu ikili Satyr ve Frost "Volcano" albümleriyle Black Metal'in kalıplaşmış bakış açısına Rock alt yapılarını yedirmiş, her tür Metalden zevk alan dinleyicilere de eşsiz bir albüm sunmuştu. "Now, Diabolical"ın kapağı internette yayınlandığı zaman herkes "köklere dönüş" ve Black Metal'in duvarlarına hapsolmuş bir sound beklemeye başladı, "Volcano" gibi cesaretli bir çalışma ertesi Satyricon'un atacağı adım merakla bekleniyordu.
Albümü dinlemeye başlarken pek çok soru işareti vardı aklımda ve albümün kırk beş dakikalık süresinin sonunda edindiğim ilk izlenim, soru işaretlerinin hiç birinin "keşke"lere dönüşmediğiydi. Satyricon Black Metal ve Rock'ın şeytani karışımıyla mükemmel bir albüme imza atmış. Albüm açılışından, kapanışına durmayan bir tempo ve enerji bombardımanıyla dinleyicisini sallıyor, yer yer Celtic Frost etkileşimli Doom öğeler de albümü karanlığın daha koyu tonlarına boyuyor. Satyricon Black Metal'e kendi çekici ve örsüyle daha önce pek çok grubun icra etmekten çekindiği bir şekil veriyor. Albümün en önemli parçasıysa "K.I.N.G." Sadece bir Satyricon şarkısı olarak değil, 2006'daki en büyük Metal hit'lerinden olan "K.I.N.G." grubun konserlerinde de, hiç şüphesiz, bir Metal marşı olarak haykırılacak!
Black Metal'in karamsar atmosferiyle Rock müziğin aklıda kalıcı, groovy yönlerini birleştiren "Now, Diabolical" Satyricon diskografisinin en parlak yapıtı olarak sizlerle buluşuyor, sadece türün değil, extreme müziğin her tarzını seven dinleyicilerin kulak kabartması gereken bir albüm!Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: