UZUNÇALAR

Saturnus - Veronika Decides To Die

Şanver Ofluoglu - 30 Nisan 2006

Şahsına özgü birinci sınıf bir melankolik Doom topluluğu olan Saturnus, gayet uzun çabalarla yapım aşamasına girmiş ve prodüktör sıfatında Metallica'nın "Master Of Puppets" gibi efsane albümlerine imza atmış Flemming Rasmussen imzalı yepyeni albümünü gezegene indirmiş bulunmakta.

Açık söylemek gerekirse Saturnus, 90'ların ortasında oldukça popüler olan ve bir bakıma Doom Metalin yeni Avrupa açılımına ait toplulukları ya da o akımı içerisinde hiç de hakettikleri övgüyü alamamış bir isim olarak aklımızda. Tamamen melankolik atmosferlere bürünmüş sakin mizaçlı "For The Loveless Lonely Nights" (98)  ya da daha Doom/Death basamağında beliren enfes albüm "Martyre"(2000), mutlaka bu statüdeki dinleyiciler için vazgeçilmez müzik durakları olarak kabul edilmeliydi. Fakat ne yazık ki her iyi topluluk gerçekte o astarı, ayarı, kanunu, dengesi olmayan talihin kendini tutunmak zorunda hissettiği bir nedene karşılık gelmiyor. Öylesine yanımızdan geçip gidiyor işte...
"Veronika Decides To Die",  Saturnus'un en ağırda duran ve sanırım em karamsar yapılı albümü olarak tasarlanmış. Parçaların uzun sürelerinden ziyade kimi brutal vokallere kimi uzun solo gitarlara ya da atmosferik demlerde dolanan müzikal çehresine rağmen aynı zamanda progresif bir havada soluyan bir albüm. Ve belki buna daha önce olmadığı  kadar avandgarde davranmış Saturnus elementlerini de dahil edebiliriz.Yoğunluğu bu çerçevede olduğu için muhtemelen  beni "Martyre" kadar etkileyen bir albüm yok karşımda. Belirttiğim gibi gereğinden fazla ağır davranılmış, fakat müzikalite anlamında hakikaten yukarılarda seyreden, sanki Doom-Psychedelic sentezi yaratan gelişimci bir albüm yaratılmış.
Bu anlamda albümün nasıl bir tarife gittiğini geleneksel dinleyicileri için ayrıca açıklamaya gerek yok. Daha doğrusu "Doom Metalin geleneksel havasını beklemeyin" demek istiyorum. Fakat Doom Metali kendine ait kimyası ile Rock müziğinin eski köklerine gönderen ya da o dev kök ağacından meşakkatli bir nefes soluyan bu son Saturnus albümünü hazmı zor albümleri tercih eden Rock dinleyicilerine bırakmalıyız. Albümün son parçası olan "Murky Waters"ı da tam anlamıyla Avrupai davranan heyecan verici bir Doom/Death klasiği olarak da kendime ayırıyorum.

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: