UZUNÇALAR

REM / Collapse Into Now

Ilgaz Bulut - 13 Mart 2011

REM / Collapse Into Now

Hayattaki en büyük korkum yaşlanmak. Günün birinde aynaya bakıp çökmüş bir surat, göz torbaları, beyazlamış ve seyrelmiş saçlar görme ihtimali içimi ürpertiyor. Yılların yorgunluğu üzerimdeyken, mutsuz ve malum sona yaklaşmış olmayı nasıl kaldıracağımı merak ediyorum. Neyse ki Michael Stipe gibi insanlar var ve benim gibileri yaşlanmanın o kadar da kötü bir şey olmadığına inandırıyorlar. Bunu nasıl yaptıkları da yazının konusu.
R.E.M. 15. albümü Collapse Into Now'ı geçtiğimiz günlerde piyasaya sürdü. Grup, 2008 yılında çıkan cayır cayır sounda sahip Accelerate'den sonra ivmelenmeye devam ediyor. Collapse Into Now'ın farkı ve artısı; grubun tüm dönemlerinden etkiler içermesi. Albümün açılış parçası 'Discoverer' ve devamındaki 'All The Best' sanki Monster döneminden fırlamış gibi. Mandolinli bölümleriyle Out Of Time albümünü hatırlatan ' Oh My Heart', Eddie Vedder destekli 'It Happened Today' ve insanın içini ısıtan arpejlere sahip ' Every Day Is Yours To Win' ; epey tempolu başlayan albümün hızını düşürüyor ve dinleyiciyi gevşetiyor. 80'lerin R.E.M.'inin havasını veren 'Mine Smell Like Honey' , tipik R.E.M. balladı 'Walk It Back', back vokallerinde Peaches'ı duyabildiğimiz, albümdeki favori şarkım olan epey gaz 'Alligator Aviator Autopilot Antimatter', tadına doyum olmayan 'That Someone Is You' ve dingin 'Me, Marlon Brando, Marlon Brando and I' ile devam eden albüm, back vokallerinde Patti Smith'in olduğu spoken word bir çalışma olan 'Blue' ile sona eriyor.
Collapse Into Now, ununu elemiş, eleğini asmış meşhur grupların 'hazır elden ayaktan düşmeden indiroğlu yapalım' zihinyetiyle yaptığı albümlerden değil. Doksanların başında dünyayı sallayan R.E.M., kendisinin replikası haline gelmeyi ve 'zamanının efsane grubu' olmayı reddediyor. Albümün her şarkısı bize grubun niçin efsane olduğunu ve hala muhteşem şeyler üretebildiklerini göstermekte. Hayatınızın bir döneminde R.E.M'e kulak kabartmışsanız, bu albümü mutlaka dinleyin.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: