UZUNÇALAR

Rebel Meets Rebel - Rebel Meets Rebel

Erdem Tatar - 31 Ağustos 2006

Şişenin kapağı sıkışmış, artık isteyen rahat rahat viskisini de yudumlayamayacak. Müzik de eskisi gibi değil zaten. Hani şu ateş suyuyla genizden kayıp giden, ruhun fitilini ateşleyen o şarkılar... Son bir kuvvetle asılıyorum ve kapak da artık dayanamıyor içme arzuma. Zaten dayansa ne fark eder? Kapak dursa şişe kırılır en nihayetinde.

Ve işte geliyor ilk yudum, gerilerden bir yerden gitar duyuyorum, bir kovboy ezgisi, tanıdık muhtemelen. Çalan da tanıdık, burda kimse kimseye yalan söylemez. Güneşten evvel uyanır, bir shot ile selamlarız günü ve tüm yorgunluğumla gün sonu geri döndüğümde illa ki bir şişe ve bardak hazır olur buralarda. Çizmeler, kovboy şapkam, mahmuzlar... Sanırım olması gereken her şey burada da şu müziğin sesi iyice yükselsin artık, geldi saati. Gitar bu kadar mı güzel duyulan bir enstrümandı her zaman? Sanırım bu çocuk işi biliyor, dönüp bir selam vermeli, içecek bir şeyler ısmarlamalı bu gence...


Fakat o da ne?

Hayatımda hiç böyle bir kovboy görmemiştim. Yanlış anlamayın, O kesinlikle bir kovboy, uzaydan bakınca bile anlaşılır, ancak... Sanki... Bu kırmızı boyalı sakal da neyin nesi? Ve bu gülümseme? Sanki cennetten bir riff...
Aklıma bunlar geliyor. Aklımdan bunlar çıkmıyor ve bir round daha yuvarlıyorum, şerefine Dimebag, hepimizin şerefine!!!
Rebel Meets Rebel, Metal ile Country arasında hoş bir seyahat, aslında Amerikan kültürünün ne kadar birbirinden türeyen janrlara ev sahipliği yaptığını da bizimle paylaşan, bilgilendiren bir eser. Zamanın kovboyları altıpatlarlarının ustalarıyken günümüz kovboyları da altı tellilerinin virtüözleri. Müzik dünyasının en renkli şahsiyetlerinden ve malesef zamansız aramızdan ayrılışıyla en acı kayıplarından olan Dimebag Darrell'ın vefatı ardından yayınlanan bu koleksiyonluk çalışma yakın zamanda piyasaya çıktı. Ekip aslen Pantera ekibi; Dimebag gitarlarda, Vinnie Paul davullarda ve Rex basslarda, peki vokal? Country müziğin yaşayan bir kaç efsanesinden biri David Allan Coe. Bu dörtlü Rock müziğe dair ne varsa bu albüme sığdırmışlar, ahır kokusunun, saman sarısının ve Dime imzasının tüm güzellikleri bu albümde toplanmış.
Rock müzik dinleyen, bu müziğe saygı duyan herkes için alınması farz olan Rebel Meets Rebel albümü kesinlikle bir modern zaman klasiği.
Fazla söze hacet yok, CD'yi çalmaya başlayın ve sert bir içki koyun kendinize, ya da yoğun bir duman üfleyin gökyüzüne, cennete.

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: