UZUNÇALAR

Rammstein - Rosenrot

Sadi Tirak - 3 Şubat 2006

2004 yılı içerisinde piyasaya sürdükleri "Reise Reise" adlı albümleri ile Endüstriyel Metal tanımını müzik dünyasındaki ana akıma biraz daha sokan Alman grup Rammstein, 2005 yılının sonlarında "Rosenrot" albümü ile çıktı karşımıza. Aslen kökeni Slovak grup Laibach'a dayanan Endüstriyel Metal'i günümüzde en iyi icra eden ve en geniş kitlelere ulaştıran grup unvanına sahip Rammstein'ın altıncı albümü bu aynı zamanda.

Albümde yer alan 11 şarkı da, bir önceki albüm "Reise Reise"nin kayıtları sırasında oluşturulmuş olan parçalar. Bu durumda; grup, asıl bombaları bu albüm için saklamış yorumunu yapabiliriz.
İlk single "Benzin" albüme oldukça gaz bir şekilde başlamanızı sağlasa da; aslında "Rosenrot", "Mutter"den sonra grubun en damar ikinci albümü. Yani şarkılar genelde hüzün tınıları yüksek bir biçimde ilerleyen cinsten
Açılış parçası "Benzin" sözleri itibariyle üstü kapalı bir gönderme olarak değerlendirilebilir. Petrol için savaşan Amerika'ya İkinci şarkı "Mann Gegen Mann" adrenalin dozajınızı biraz yükseltiyor ve ardından gelen "Rosenrot" (Gül Kırmızısı) ile nasıl bir albüm ile karşı karşıya olduğunuzu anlıyorsunuz! Duygularınıza hükmeden, isteseniz de istemeseniz de sizi etkisi altına alan bir albüm bu!
Dördüncü şarkı "Spring", vokalist Till Lindemann'ın o kendine has sesiyle yaptığı özel vokal numaraları gösterisi gibi Almancayı tüm dünyaya sevdirebilecek yegâne grubun da Rammstein olabileceği gerçeği çıkıyor burada ortaya. "Spring" özellikle nakarat kısmındaki büyüleyici klavye melodisi ile adeta sabrınızı zorluyor!
Ve albümün en can alıcı atışlarından biri"Wo Bist Du"!!! Grubun nasıl da göz yaşartıcı bir şekilde aşk şarkısı yazabileceğinin şimdiye kadarki en iyi kanıtı!..
Texas grubundan Sharleen Spiteri'nin vokallere eşlik ettiği "Stirb Nicht Vor Mir / Don't Die Before I Do" adlı şarkı ise tüylerinizi diken diken edecek düzeyde. Niye mi? Çünkü Till'in vokal melodisi, Sharleen Spiteri'nin İngilizce sözleri ile bambaşka bir hava kazanıyor. Bu şarkı da albümdeki çoğu şarkı gibi hüzünlü melodileri ile tanınacak kimlikte!
Albümün biz Türkler için en dikkat çekici yanı ise, yedinci şarkı "Zerstoren"in giriş kısmında sample olarak kullanılan ve içinde Türkçe kelimelerin geçtiği intro Erzurum yöremize ait "Huma Kuşu" adlı bu Türkü ile başlayan şarkı, albümde farklı kültürlerin müzikal öğelerini içeren tek şarkı değil. Sekizinci şarkı "Te Quiero Puta!" sözleri tamamen İspanyolca olan ve İspanyol halk müziği havasında bestelenmiş olan bir şarkı.
Melankoli ile öfkeyi Rosenrot adlı aynı gemide buz dağlarına karşı rotalayan Rammstein, hiç şüphesiz ki 2005 yılının en iz bırakıcı ve en başarılı Metal albümlerinden birine imza attı.
Kariyerinin zirvesinde olan grup, bu albümden sonra çıkacağı uzun dünya turnesinden sonra müziğe bir dönem ara verecek. Umarım bu süreye kadar Rammstein'ı ülkemizde izleme imkânımız olur. Metal müziğin canlı performans olarak en uç noktada icra edildiği şovlara imza atan tek grup Rammstein'ı izlemek her Metalsever için bir dönüm noktası çünkü şu anda!Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: