UZUNÇALAR

Quuens Of The Stone Age - Lullabies To Paralyze

Sayat Ayık - 26 Temmuz 2005

Eskilerden, The Doors, The Eagles, Led Zeppelin gibi grupların açtığı yolu yenilikçi bir tavırla sürdüren QOTSA, rahatsız edici olduğu kadar rahatlatıcı bir grup. "Lullabies To Paralyze"a gelirsek; Josh Homme'un Desert Sessions ve Eagles Of Death Metal adlı yan projeleri albüm için büyük ümitler beslememi saglamıştı. Albüme "Lullaby" ile kısa, akustik, Tom Waitsvari bir giriş yapıyoruz. "Medication" da gruba özel elektro ve bas gitar tonunu duyduğunuzda, davulun hi-hat temposu da devreye girince, ikinci bir "Song For The Deaf" vakası yaşayacakmış gibi geliyor insana. "Evereybody Knows That You're Insane" için "Deliliğe Övgü" de diyebiliriz. Grubun takıntılı hallerinden, konser şovlarından da ne derece aklı selim oldukları anlaşılıyor zaten.
On dört parçadan oluşan albümü, bu ilk üç parça gayet güzel özetliyor. Şarkıların yapısı birbirinden çok farklı değil. "Tangled Up In Plaid", "Burn The Witch", "In My Head" günümüz punk soundunun bir aynası niteliğinde. İlk single "Little Sister" albümün hızlı bir çıkış yapmasını sağlayacak kadar etkili. "I Never Came", "You Got A Killer Scene", "Long Slow Goodbye"da 80'li ve 90'lı yılların bunalımını hissedebiliyorsunuz. The Cure, Radiohead, Anathema gibi...
"Someone's In The Wolf", "The blood Is Love", "Skin On Skin", "Broken Box" ise zaten bir Homme eseri olan albümün kısa bir Rock tarihi niteliği taşımasına katkıda bulunuyorlar. Josh Homme'un vokal tekniğinin üzerine fazla gitmediğini, tarzında bir değişiklik olmadığını da ekleyelim. Ayrıca, bir baş yapıt degil bu albüm. Bir önceki albüm baz alınırsa daha vasat oldugunu da eklemek gerek. Romantik ve karanlik; öyle sabah, öğle, akşam durmadan dinlenebilecek kolay ve hit barındıran bir albüm de değil bu. Hatta yanlış yerde ve zamanda dinlenirse sıkıntıdan patlayabilirsiniz de. Özellikle sakin kafayla bir miktar içkiyle, uzanıp hayallere dalarak dinlemekte fayda var. Günümüz Rock dünyası nereye gidiyor görmek için de ideal bir albüm.


"Song For The Deaf" (2002) ile günümüzün en önemli Rock gruplarindan biri olduğunu kanıtlayan QOTSA, yeni albümü "Lullabies To Paralyze" ile çok daha fazla müziksevere ulaşabilecek bir beste kalitesi oturtmaya çalışmış. Franz Ferdinand, Kasabian gibi yenilikçi İngiliz gruplarının ve yıkılmış kalelerin küllerinden kurulmuş Amerikalı grupların (Audioslave, Velvet Revolver gibi) birbiriyle yarıştığı bir dönemde -ki bu çekişme Rock'ın daha çekici bir müzik türü olmasını da sağladı- QOTSA için her iki tarafın tam ortasında bir tampon görevi gördüğünü söyleyebilirim.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: