UZUNÇALAR

Propagandhi - Potemkin City Limits

Kerem Onan - 31 Ekim 2006

Benim için dünyadaki en iyi grup olduğundan bu yazıyı nasıl bitireceğim hakkında hiçbir fikrim yok. 2001'de yayınlanan "Today's Empires Tomorrow's Ashes"in iç kapağına Osmanlı dönemi İstanbul'unun resmini koyarak günün egemen imparatoru ABD'ye çok net ve açık bir mesaj veren bir grup Propagandhi.

Fat Wreck tarafından yapılan Bush karşıtı compilation albüme verdikleri parçada demokrat parti adayı Kerry'e de giydirince şarkıyı değiştirmeleri istendiğinde "sorun Bush değil topyekün ABD'nin emperyalist politikasıdır" diyecek kadar cesur ve bu tür moda politik atraksiyonları elinin tersiyle itebilecek kadar tavır sahibi bir grup Propagandhi. Memleketleri Kanada'nın savaş karşıtı gösteriler düzenleyen sendikalarının ABD'ye silah hammaddesi üreten firmalarla nasıl çalıştığını afişe edebilecek kadar muhalif bir grup Propagandhi.
Propagandhi, şu anda bir yerinden mutlaka fire veren, bir ucundan mutlaka sistemle bütünleşen bütün Batı dünyasının nonkonformist müzikal oluşumları içerisinde kendine ve çevresine karşı en duyarlı, açık, dürüst müzik grubu. Tamamen kendine özgü beste yapıları ile size Dead Kennedy's ve Judas Priest'i aynı şarkıda duyma şansı veren, tek bir cümlesinde tek bir kelime bile boş laf etmeyen, cümleleri bestenin ölçüsüne göre yazmak yerine cümleyi yarıda kesip bir sonraki tekrarda cümleye kestiği yerden devam eden bir grup Propagandhi...
3 akorlu bir punk şarkısına öküz gibi gitar soloları koyacak kadar kimseye hesap verme kaygısı olmadan müzik yapan bir grup Propagandhi.
Herkesin aşk sözleri yazıp klip çekeceği bir baladda savaş yüzünden evsiz kalmış Irak'lı bir çocuğun hikayesini anlatacak kadar MTV'yi çüklemeyen bir punk grubu Propagandhi. Bu grubu keşfedin ve bu albüm bunun bahanesi olsun. Pişman olmayacaksınız çünkü Propagandhi, Dead Kennedy ve Refused'dan sonra punk hardcore sahnesinde duyabileceğiniz son orijinal ve özgün ses.
Ne olduklarını anlamak için bu albümde yer alan "Rock For Sustainable Capitalism" şarkısının sözlerini okumanız yeterli...www.g7welcomingcommittee.com

www.propagandhi.com
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: