UZUNÇALAR

Primal Fear - Seven Seals

Sayat Ayık - 27 Ocak 2006

Alman grup Primal Fear altıncı stüdyo albümüyle yeniden aramızda. Çok değil daha bir sene önce çıkardığı "Devil's Ground" ile sevenlerini tıka basa doyurmuştu Primal Fear. Fakat bu albüm başka. Hiç tereddütsüz lafı uzatmadan ve hemen başlangıçta belirtelim: Albüm bugüne kadarki en iyi Primal Fear albümü!

Bu sefer sadece sevenlerini değil tüm Metal severleri tatmin edecek bir albümle karşımızdalar. Judas Priest müziğini ayakta tutmaya çalışan grup şüphesiz iyi iş çıkarıyordu. Ama bundan vazgeçmek gizli bir silahtı onlar için (Özellikle de Judas Priest'in bir yerde "geri dönüş albümü" de sene içinde yayınlandıktan sonra). Grubun "Seven Seals" taki seçimi bu olmuş. Bu etki tamamen yok olmuş diyemeyiz ama artık bir adım öteye geçmiş grup. "Demons And Angels" ile başlayan albüm "Rollercoaster" ile çıtayı yükseltiyor. Albüme adını veren "Seven Seals"deki düzenlemeler biraz havada kalmış. Bu da şarkıya iki arada bir derede bırakılmış hissi veriyor.
"Evil Spell" ile yine sağlam devam eden, marş niteliğinde "The Immortal Ones" ile kalitesinden artık emin olduğumuz albüm "Diabolus"a gelince şükür biraz duruluyor. "All For One", "Question Of Honour": iki damar şarkı arka arkaya gelince nabzımız yükseliyor haliyle. "Carniwar" sert fakat dikkat çekici değil. "In Memory" ile gerçek bir duygu yoğunluğu sağlayarak kapanıyor albüm.
İlla albümün en iyilerini soranlara "Rollercoaster", "The Immortal Ones", "All For One", "Question Of Honour", "In Memory" cevabı -seçim yapmak zor da olsa- verilebilir. Albümün çok ses getirdiğini ve daha ulaşmadığı ülkelerde de çok ses getireceğini söylemek yanlış olmaz. Bu tip power-heavy metal tarzı grupların Orta Avrupa'da çok tuttuğunu biliyoruz. Gelin görün ki özellikle İngiltere gibi yeni gruplara, tarzlara daha çok prim veren bir ülkede bile takdirle karşılandılar. Grubun Helloween ile çeşitli turlarda birlikte yer alacak olması ise büyük şans. Tabii ki bu şans bu iki grubu aynı sahnede seyredebilecek olanlar için geçerli. Hele ki Helloween'in son dönemdeki performansı da dikkate alınırsa 2005 biterken Power-Heavy Metal'de neler oluyor? Sorunun cevabını büyük oranda "Seven Seals"de keşfetmek mümkün. Yılın Heavy Metal adına yapılmış iyi işlerinden.
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: