UZUNÇALAR

Panik - Almayan Böyle Olsun

Sadi Tirak - 30 Nisan 2006

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; son yıllarda kaydedilmiş en 'matrock' albüme hazır olun! Panik, "Almayan Böyle Olsun" ile Grup Vitamin ve Cem Yılmaz gibi isimler yaratmış bir ülkenin, aynı tattaki ilk majör Rock grubu! Üstelik albümün açılışında söyledikleri üzere de kadınlar onlara bayılıyormuş. Peki almayan ne oluyor sahi?

Geçtiğimiz yıl çıkardıkları muhteşem albüm "İnsanlar"ın ardından dağılan ve fanlarını üzüntüye ve hatta o tarz müzikal bir karşılanış anlamında boşluğa sürükleyen Kurban'ın en üretken elemanı olan Deniz Yılmaz'ın Kurban'ın son dönemlerinde yan proje olarak ilgilendiği Panik, maalesef Kurban'ın dağılışı gibi hayal kırıklığı yaratan bir haberin ardından gün ışığına çıkabildi.
2000 yılından beri Kütahya'da çalışmalarını sürdüren grup, 2005'te İstanbul'a taşınır ve yaz döneminden itibaren Deniz'in de kendilerine tam anlamıyla kanalize olmasından sonra albüm hazırlıklarına start verir. Temel amaçları saf eğlence amaçlı müzik yapmak olan 4'lünün albümde ortaya çıkardıkları matrak, pardon 'matrock' yapı, amaçlarına ulaştıklarını gösteriyor.
Albüm; isminden de anlaşılabileceği üzere son derece geyik bir albüm. Fakat sadece liriksel açıdan... Zira olayı müzikal açıdan değerlendirecek olursak ortada oldukça sağlam bir yapıtın olduğundan söz edebiliriz.
Ülkenin en arıza prodüktörlerinden biri olduğunu Kurban'ın "İnsanlar" albümüyle kanıtlayan Deniz Yılmaz, 8 ay boyunca prodüktesi için uğraştığı o albüm sonrası bir daha herhangi bir albüm için prodüktörlük yapmayacağını söylemişti. Fakat Panik için yeniden aynı işe soyunmuş. Hem de kulaklarını yıkatmak pahasına İşin müzikal açıdan ciddiyetini buradan da örnekleyebiliriz.
Albümde yer alan şarkılara geçecek olursak
"Lazım" adlı oldukça gaz bir giriş şarkısıyla başlayan albümde, ikinci şarkı "O'nun Derdi" ile eğlence vaktinin startı veriliyor. Ardından gelen "Bahtsız Bedevi” ise çöldeki kutup ayısı muhabbetini konu eden albümdeki en geyik sözlere sahip şarkılardan biri durumunda.
Çilekeş'ten Görkem Karabudak'ın kemanıyla eşlik ettiği "Gelecek" adlı parça, Kemal Sunal repliğiyle başlayıp yine Kemal Sunal repliğiyle son bulan ve kızların "alacak verecek” durumlarını dile getiren bir şarkı.
"La Lal La" neşeli, melodik ve eşlik edilesi, akılda kalıcılığı yüksek olan bir parça. "Zevk-i Hela" ise grubun kurucularından Kaan Mutlu'nun tuvalette aklına gelen bir şarkı. Elvis Presley tarzı Rock'N'Roll Türkçe olarak hiç bu kadar güzel icra edilmemişti.
Dostluk ilişkileri üzerine yazılmış "Ayı"nın ardından gelen "Sus" ise albümdeki en güçlü Rock soundlu şarkılardan Albümün bombası ise aynı zamanda ilk klip parçası olan "Diskotek"! Şahsen son yıllarda dinlerken en çok gülümsediğim Türkçe şarkı bu oldu. İçeriğindeki Rock dışındaki farklı müzikal öğeleri ve şarkının sözlerini de duyunca eminim ki siz de güleceksiniz. Zaten akıllı uslu davranmaktan bıkmış olan ve soytarıyı oynayan 4 elemanın asıl amacı da dinleyenlerini güldürmek. Bunu da henüz ilk albümlerinde başarıyorlar diyebiliriz. Üstelik kaliteli ve sağlam müzikal sound da cabası
Kurban'ın son iki albümü "Sert" ve "İnsanlar"ın müzikal açıdan bir devamı niteliğinde olan albümde farklı olarak, Rock dışı değişik müzikal öğelere ve çok daha eğlenceli ve/veya melodik beste oluşumlarına tanık olacaksınız.


Albümü almayanların henüz ne oldukları bilinmiyor fakat alanların mutlu oldukları kesin!


 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: