UZUNÇALAR

Oldz - 2006

Sadi Tirak - 31 Ağustos 2006

Deli Kasap iletişim adresine yolladıkları bir mail neticesinde haberimiz olan bir grup "Oldz". Müzikal geçmişleri birbirinden bağımsız ve tarzları farklı olan müzisyenlerin ortaya kendilerinden farklı bir şeyler koyarak oluşturdukları underground bir müzik oluşumu aynı zamanda. Eğer müzikte belli kalıplar içine sıkışmadıysanız ve deneysel tarzlar arıyorsanız bir kulak vermenizde fayda var.

www.oldz.net adresine girmenizle başlıyor her şey. Sitenin grafikleri Amiga camiasının ünlü grafikeri Black Lotus gibi demo grupları ile sayısız ödül almış Polonyalı Lazur Dobromir'e aitmiş fakat grafik animasyonun pek hoşuma gitmediğini söylemeliyim. Her neyse bizim için öncelikli olan müzik!
Toplam 9 adet şarkı mevcut sitede. Alfabetik sırayla başlıyorum. Şarkının adı "Anlatılmaz". Vokal sound'u ile efektlerin ön plana çıktığı ve bu iki unsurun şarkıyı taşıdığı dikkat çekiyor. Arkada sürekli loop halinde devam eden nota vuruşları şarkının tribal hissini de sergiliyor. Bir gitar müziği değil asla. Fakat oldukça etkileyici.
Sırada "Bbayburn (Samurai)" var. 90'lı yıllardaki Hollywood yapımı fakat uzak doğuda çekilmiş olan karate filmleri müziklerini anımsattı bana nedense. Elektronik yapısının oldukça güzel tınılar ile sentezinden kaynaklanan bir durum olsa gerek. Bu elektronik yapıda ise 90'lar elektro-pop ritimleri hakim. Bu şarkıda söz yok ve uzunluğu da 1.55dk. zaten.
Ardından "Delirium Tremens" geliyor. Bir filmin tema müziği olabilecek hissiyatta Şarkıdaki genel hava panik üzerine kurulmuş. Ritimlerde sürekli bir koşuşturmaca var. Transa geçmek pek zor olmayacaktır. Bu da bir önceki "Bbayburn (Samurai)" gibi sözleri olmayan bir şarkı.
"Giderken Yazdıkların" ise Hayko Cepkin tarzı beatleri ve elektronik yapılı arabesk havayı sevenler için benimsemesi kolay bir şarkı olacaktır. Bu şarkıda da vokal yapısı sizi içine çekebilecek bir kuvvete sahip. Efektler oldukça ustaca kullanılmış. Atmosferik hava giderek yükseliyor, sizi kendinden koparmadan
Ve sıralamadaki favori şarkım "Gitti"deyiz şimdi. Baştan söylemeliyim ki son yıllarda dinlediğim en vurucu ayrılık şarkılarından biri bu! Akustik gitarların sizi sürüklediği boyutlar ise gözyaşlarınız için gayet müsait. Pek ala, sadece anılar dünyasına kısa bir ziyarete çıkıp sağ salim de dönebilirsiniz. Bu biraz yaşanmışlıklara bağlı bir durum. Ben şarkıyı dinlediğim zamanlarda kendimi pek güçlü hissetmiyorum açıkçası. Sözlerden bir kuple vermek gerekirse "Hani senle çok sevmiştik, sözleşmiştik bir yaz günü, bırakıp da birdenbire gittiğinde, ruhum öldü!"
"İndim Dünyanın Ucu" ise gece yalnızken, bir elinizde viski şişeniz ve diğer elinizde sigaranızla şarkıya eşlik ederken kendinizi bulabileceğiniz bir ortam hazırlıyor size. Elektrogitarın solosu derinden derinden vururken kulaklarınıza, gideceğiniz yönü vokaller ve atmosferik efektler belirliyor. Şarkı sıralamadaki en "derin" parçalardan biri. Hem müzikal hem liriksel anlamlarda
"Kazanan" da deneysel tınıların ve sound'un farklılığının ön plana çıktığı bir başka şarkı. Sözler daha keskin.
"Kutsal Politika" ise sıralamadaki ikinci favori şarkım. Şarkıda sürükleyici bir ritim yapısı ve vokal düzenlemeleri mevcut. Sözler de dikkat çekici. Ayrıca ulu önder Atatürk'ün bir konuşmasından alınan sesleri de şarkıya bambaşka bir boyut kazandırmış.
"Lanet Pusu" efekt ağırlıklı başlayıp, elektronik yapısını giderek ortaya çıkaran bir yapıya sahip.
"Yalnız Ölümün Fakir Ağıtı"ndaki melodik hava ise Oldz'un altından başarıyla kalktığı bir başka müzikal unsur. Trans haline geçilebilecek bir başka enstrümantal şarkı. 3.32 dk. süresi olmasına rağmen her dinleyişimde bana çok kısa geliyor bu şarkı. Dinleyeni anında yakalayan bir yapısı olmasından dolayı olduğunu düşünüyorum.
Sitede isimlerine bile yer vermeyen bu müzisyenlerin amacı sadece müziğin insanlara ulaşması.  Bünyesinde müzikal yaşamlarına farklı gruplar da çalarak devam eden müzik adamları barındıran bu oluşumun "İsimlerimizi, enstrümanlarımızı bir yana bırakarak sadece şarkılarımızın dinlenmesini istiyoruz, tanımadığımız insanların bir sigara yakarak şarkılarımızı dinlediğini bilmek istiyoruz,  bu bize fazlası ile yetecek." şeklinde de bir açıklaması mevcut.
Yapımcı Onur Korkmaz'a site ve Oldz müzik projesi ile ilgili sorularınızı oldz@oldz.net adresinden ulaştırabilirsiniz.

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: