UZUNÇALAR

Ogün Sanlısoy - Üç

Sadi Tirak - 30 Nisan 2006

Pentagram'ın kült albümü "Trail Blazer"daki o çığlık çığlığa vokallerin sahibi olan Ogün Sanlısoy, yine Pentagram'dan Metin Türkcan'ın gitaristliği ve Tarkan Gözübüyük'ün prodüktörlüğü ile 3'üncü solo albümünü yayınladı fakat ortaya çıkan sentezi Pentagram müziğinden tamamen ayrı tutmak gerek!

İlk solo albümü "Korkma"yı 90'lı yılların sonlarında çıkaran ve albümün ses getirmemesinin ardından birkaç yıl sessizliğe bürünen Ogün Sanlısoy; 2004 yılında "O Gün" adlı ikinci albümüyle ve bu sefer ciddi bir promosyon desteği ile çıkmıştı müzikseverlerin karşısına.
"Saydım" adındaki garip şarkı ile çıkış yapmasına rağmen güzel parçalar da barındırmıyor değildi "O Gün" albümü.
2006'nın Nisan ayında ise üçüncü albüm "Üç" Sony BMG etiketi ile sürüldü piyasaya. Albüm Ogün'ün hem üçüncü solo albümü olması hem de üç Pentagram elemanını bir albümde buluşturması sebebiyle "Üç" ismini layıkıyla hak ediyor diyebiliriz.
Çıkış parçası olarak seçilen ve aynı zamanda albümün açılış parçası olan "Bilmece"; albümün genel müzikal havasını pek yansıtmıyor olsa da, akla takılan nakarat bölümüyle başarılı bir seçim olarak değerlendirilebilir.
Toplam 11 şarkıdan oluşan albüme müzikal değerlendirme ile yaklaşacak olursak
Daha çok vokal melodilerine dayanan, ritim gitarın genelde akustik tınılarda geri planda takıldığı, davul tonlarının yer yer sert bir şekilde kendini hissettirdiği ve Metin Türkcan'ın solo gitarıyla oldukça güzel işler çıkardığı, sert olmayan fakat barındırdığı hafif Rock kıvamıyla kulağa hoş gelen şarkılardan oluşan bir albüm "Üç".
"Hadi Beni Güldür", "Gitme Dönmezsin" ve son iki şarkı olan "Parası Var" ile "Dön Evine" adlı şarkılar hem akılda kalıcı nakaratları, hem melodik müzikal yapıları, hem de sözleri ile albümdeki favorilerim arasındalar.
Yedinci şarkı "Ne Yerdeyim Ne Gökte"ye de ayrıca dikkat kesilmek gerek. Solo gitarla arabesk bir hava yakalanmış olması şarkıyı farklı kılan sebeplerden.
Başta da belirttiğim gibi sert bir albüm değil bu. Kimse Ogün'ün Pentagram dönemi işlerine bakarak bu albümde de Heavy bir üslup beklemesin. Zira sonuç koca bir hayal kırıklığı olur. Fakat albümün sert Rock öğeler içermemesi müzikal açıdan bir sorun teşkil etmemeli. Ogün kendisine en çok yakışan ve en iyi icra edebildiği müzikal tavrı bulmuş durumda bu albümle. Fakat yine de son iki şarkı olan "Parası Var" ile "Dön Evine"nin albümün en sert şarkıları olduklarını ve özellikle de gitar sololarında bariz bir şekilde Pentagram "Unspoken" tadı alındığı da bir gerçek.
Albümdeki şarkı sözleri ise genelde Ogün Sanlısoy'un karşı cinsten 2. bir kişiye hitaben yazdığı satırlardan oluşuyor. Bu durumu bozan sadece üç şarkı var: "Ne Yerdeyim Ne Gökte", "Parası Var" ve "Dön Evine".
Son şarkı "Dön Evine"nin sonlarında ABD başkanı G. Bush'un yaptığı askeri bir konuşmanın duyulması, sanırım şarkıda verilmek istenen mesajı da layıkıyla veriyordur.
Sonuç olarak dinlerken eşlik etme hissi uyandıran şarkıların bolca bulunduğu melodik, yer yer hüzünlü, yer yer sinirli ve isyankâr bir albüm.

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: