UZUNÇALAR

Obstinacy - A Reason To Be... (Demo)

Sadi Tirak - 29 Ekim 2005

22 Ekim 2000 tarihinde İstanbul'da kurulmuş olan bir grup Obstinacy. Kısa bir belirsizlik döneminden sonra kendi bestelerini yapma çalışmalarına giren grubun ilk kadrosundan şu an yalnızca vokalist/gitarist Hasan Göçmen bulunuyor. Obstinacy; özellikle 2004 ve 2005 yılları içinde sahne aldıkları sayısız bar konserleri ile İstanbul yeraltı Metal ortamlarında adını duyuran ve Death/Thrash arası müziklerine Black Metal ağırlıklı vokal yorumlarını katan bir grup.

Uzun süredir konserlerdeki playlistleri ile kendi şarkılarına aşina olduğumuz grubu bir türlü kayıttan dinleme imkanına sahip değildik. Fakat sonunda grup, 29 Temmuz'da Vengeance grubu ile DoRock'ta verdikleri konserleriyle demo albümlerini dağıttılar.

Gitar/Vokalde Hasan Göçmen, Bass/Geri vokalde Vahit Tanık, Gitarda Ozan Bayar ve davullarda da grubun en yeni üyesi Taner Öztonbul'u bulunduran grubun bu ilk demo çalışmasında toplam 3 şarkı bulunuyor.
Grubun İstanbul Joker Müzik Stünyoları'nda oldukça kısa sürede ve kısıtlı imkanlar dahilinde kaydedebildiği üç bestelerinin üzerlerinde neredeyse hiç oynanmamış halleri bulunuyor demoda. Bu yüzden de vokal performansı açısından oldukça vasat bir kayıt olmuş durumda. Fakat canlı performanslarında kendi bestelerini dinleyen hemen herkese çok sevdirmiş olan grubu tanımanız için bence yeterli bir çalışma.

İlk şarkı "Fake People Of A World For Sale" çarpıcı sözleri ile dikkat çekerken, ikinci şarkı "To Be" grubu yakından takip edenlerin çoğuna göre Obstinacy'nin en iyi şarkısı. Üstelik de enstrumental bir parça. Son parça "No Reason" ise grubun konserlerinin en değişilmez parçalarından olmasına ve çok da iyi bir parça olmasına rağmen, kayıt kalitesizliği yüzünden demoda potansiyelinin altında duyumsanan bir şarkı.

Grubun ilerleyen günlerde ismi zaten konserleri vesilesiyle daha da duyulacak ve 2006 Ocak gibi bir de E.P. çıkarmayı düşünüyorlar. Üzerinde çalıştıkları yeni şarkıları da Death/Thrash severleri gayet memnun edecek cinsten. Gelecek vaad eden gruplarımızdan biri olan Obstinacy'e başarılar diliyoruz.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: