UZUNÇALAR

Nitro - We Sold Our Souls For Punk Metal (Demo)

Sadi Tirak - 30 Nisan 2006

Eğer bana birileri bir gün, bu ülkede kaydedilmiş en iyi 5 Metal albümünü say dese hiç kuşkusuz ki Antisilence'ın "Suffer Hits" albümü de o listedeki yerini alır. Henüz karşıma çıkıp bu soruyu soran olmadı ama ben ısrarla bu cevabı belirtmeye devam ediyorum. Ve hala Antisilence gibi bir grubun daha çıkmadığını da üzülerek ekliyorum.

Antisilence'ın 2003 yılında ilki düzenlenen Rock The Nations Festivali'nde verdiği son konserin ardından dağılmasıyla, grubu seven biz fanlar oldukça üzülmüştük. Ardından 2004 yılındaki Rotting Christ İstanbul konseri öncesi sahne alan Moribund Oblivion'un performansı sırasında tek şarkılık sürpriz vokalist olarak sahneye fırlayan Erdem Çapar'ı (UÇK'dan Tanju ile birlikte) görünce sevinmiş ve "acaba?" formatındaki düşünce baloncuklarını kafalarımızda oluşturmuştuk.
Sonra sene 2005 oldu. Tarihler 23 Mart'ı gösterdi. Lucy Fear adındaki, "Öküz Sound'lu Punk Metal" yaptığını iddia eden bir grup konserin ilk ön grubu olarak sahne aldı. Vokalde Erdem Çapar, davullarda Fatih Kanık, gitarda Emre Manav ve bass gitarda da Burak Özgüney'den oluşan bu grup, hem hareketli sahne performansları hem de eğlenceli ve tabiri caizse "geyik" tavırlarıyla dikkat çekip, takdirimizi kazanmışlardı.
Sonra ne mi oldu? Grup o isimle bir konser daha verip sessizliğe büründü. 2006 yılı başlarında ise yeni bir isimle; "Nitro" ile karşımıza çıktılar.
Grubun yeniden harekete geçtiğini duymak sevindiriciydi ve üstüne bir de demo haberi gelince sevincimiz katmerlendi.
Grubun kuruluş amacı biraz gürültü yapıp eğlenmek olduğu için, demo albümleri de bu tavrın bir ürünü olarak çıktı. Yani demoyu bu yaklaşım açısıyla değerlendirmekte fayda var.
Ruhlarını Punk Metal için sattıklarını beyan edip, Heavy Metal yaratıcıları Black Sabbath'ın "We Sold Our Souls For Rock'N'Roll" albümüne göndermede bulunan elemanlar; müzikleriyle de Misfits, Exploited ve Discharge punkı ile Sepultura, Napalm Death ve Anthrax metalini sentezlemeye çalışmışlar. Sonuçta elimizde bulunan bir demo kayıt olduğu için bu çabanın sonucunun ne kadar yerini bulduğuna değinmek istemiyorum ama kayıt kalitesi bir demo için gayet yeterli geldi bana.
İstanbul Ares Stüdyoları'nda Barış Erdoğan tarafından kaydedilen, mix ve mastering işlemlerini Barbaros Ali Kaynak'ın yaptığı ve kapak çalışmasını da Selim Varışlı'nın kotardığı demoda toplam 4 parça yer almakta.
En çok dikkat çeken parça Türkçe olan "Ben De Seni". Antisilence zamanında da "Kesme Sesini" gibi kült bir parçaya imza atmış olan Erdem Çapar, "Ben De Seni"de de oldukça sivri bir üslup kullanmış.
Grup hakkında ayrıntılı bilgi ve demoya ulaşmak için tıklamanız gereken adres: www.nitrotr.com

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: