UZUNÇALAR

Nile - Annihilation Of The Wicked

Mehmet Ekici - 4 Ağustos 2005

2002 yılında çıkan "In Their Darkened Shrines" albümünden bu yana sessizliğini koruyan, eleman değiştiren, beklerken bizlere dokuz doğurtan Nile'ın yeni albümü "Annihilation Of The Wicked" sonunda bizi bir kez daha özlediğimiz tat, ruh, hız ve teknikle buluşturuyor. Bu albümün çıkmasını beklemek, benim için her hangi bir grubun albümünü beklemekten çok daha farklıydı.

Grubun geride bıraktığı tüm parçalarını, her dinleyişimde, sadece tekniklerine ya da hızlarına değil, yarattıkları atmosfere, insanın gözünde eski Mısır mitolojisine dair berrak imgeler oluşturma becerilerine hayran olmak bu bekleyişi daha da çekilmez kılıyordu.
Albümün kayıtlarından sonra gruptan Jon Vesano ayrıldı, yerine eski Morbid Angel bass-vokali Steve Tucker geldim ama bir türlü ne yapacağına karar veremeyen Steve amca oradanda ayıldı. Şu anki bass gitraist, Joe Payne, 20 yaşına yeni basmış bir genç. Bildiğim kadarıyla sahnede eski basçılar kadar ağırlıklı vokal yapmıyor, bu da Dallas Toler-Wade'in front-man olmasına sebep oldu, ki bence çok ta iyi oldu. Nile'ın en sevdiğim vokal partisyonlarını hep Dallas böğürürdü çünkü :) Neil Kernon, prodüksiyonunu yaptığı albüm ile ilgili Nile forumuna grubu öven sözler yazınca heyecan iyice tırmandı, zira adam "şimdiye dek 300 kadar albüm yaptım ama bu gerçekten kıçımı tekmeledi" demekteydi.
Bu albüm kesinlikle Nile'ın en "Death Metal" albümü, diğerlerine nazaran daha az efekt, gong ve mistik garip sesler kullanılmış. Albüm kulağa daha bir bütün olarak geliyor, ve daha gaz olduğuda kesin.  Özellikle Hate Eternal'ın yeni albümünün ve bu albümün soundları beni dumur etti, o kadar başarılılarki bunlardan sonra iyi soudlu dediğiniz albümler size vasat gelmeye başlayabilir. Gitaristler Karl Sanders ve Dallas Toler-Wade'in çıkardığı işi ayakta alkışlamak dışında hiç bir şey yapılamaz. Eğer Death Metal'den hoşlanıyorsanız; hız, teknik virtüözlük olsun ama ruh da olsun diyorsanız, kaotik müziğin sırlarını çözmek gibi bir saplantınız varsa, bu albümü almaktan başka çareniz yok. Merak eden kişilere CD'yi almadan önce yedinci sıradaki "Lashed..." parçasını dinlemelerini öneririm.
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: