UZUNÇALAR

Neil Young - Living With War

Sadi Tirak - 31 Ağustos 2006

Bombaların sivil halkı hedef aldığı, masum insanların savaşlarda can verdiği, bu savaşlar için yatırılan paraların her geçen gün arttığı, halkın oylarıyla başa geçmesi gereken devlet başkanlarının bir takım "oyunlar" ile göreve geldiği günümüz dünyasında Neil Young gibi sanatçılara ve protest seslere daha çok ihtiyacımız var!

Amerika'da yaşayan Kanadalı Neil Young tam da ihtiyacımızı olanı yapıyor! 60'ların protest ruhunu günümüz dünyasına yansıtıyor ve hedefini de çok iyi belirlemiş durumda: Amerikan başkanı G. Bush!
Savaşla birlikte yaşamak
Albümün adından da içeriği tahmin ediliyor. Bu albüme müzikal bir bakış açısıyla yaklaşmak gereksiz. Zira müzik; bildiğimiz Country temelli Rock. Johny Cash müziğinin Neil Young versiyonu ve üstat bu müziği sözlerine bir araç olarak kullanıyor. Onun aslen çalmaya çalıştığı değil, söylemeye, anlatmaya çalıştığı şeyler var! Yanına aldığı 100 kişilik koro ise işin müzikal boyutunda bahsedilebilecek tek önemli unsur. Biz asıl belirtilmesi gereken noktaya, şarkı sözlerine dönelim.
Neil Young her zaman için sosyo-politik olaylarda sözünü sakınmayan bir müzisyen olarak bilinmiştir. Amerikan medyası bir Kanadalı olarak müttefik Amerika'ya gereğinden fazla yüklendiğini düşündüğü için Young'a karşı şu sıralar tavır almış. Peki kimin umurunda?
Neil Young albüme "After The Garden" adını verdiği şarkıyla başlıyor ve hükümetlerde gölge adamlar istemediğimizi, berbat savaşlar istemediğimizi dile getirip soruyor: "İçinde yaşadığımız Eden'in bahçesi elimizden alınınca ne yapacağız?"
Albüme adını veren şarkı başlıyor ardından. Savaş ve barış kavramları üzerine yazılmış çarpıcı sözlere sahip bir şarkı. Özetle Neil Young şunu söylüyor basit ve net olarak: "Her gün bir savaş yaşıyorum, şu an bir savaş yaşıyorum!".
"The Restless Consumer" Amerika'nın Irak'a yaptıklarını hedef alan sözlere sahip bir şarkı. Neil Young "Daha fazla yalana ihtiyacımız yok!" diyor ve savaş karşıtı gösterilerde insanların hep birlikte haykıracakları kadar anlamlı sözlerle devam ediyor.
Albümün geri kalan kısmı da dünyanın içinde bulunduğu duruma muhalif birçok söz barındırıyor bünyesinde. "Flags Of Freedom"da özgürlüğün önemine değinen üstat "America The Beautiful"da güzel(!) Amerika'ya methiyeler dizerken, "Let's Impeach The Presidant"da insanları seçtikleri başkanları sorgulamaya çağırıyor. "Looking For A Leader"da ise ideal bir lider portresi çizip, ince göndermelerde bulunuyor Neil baba bizlere.
Son yıllarda en çok insana ulaşması gereken albümün kesinlikle bu albüm olduğunu düşünüyorum. Müzik sadece eğlenmek için, sadece aşktan, sevgiden, ayrılıktan, kişisel dertlerden falan bahsetmek için yapılmamalı! İşin bir de toplumların sosyo-kültürel ve sosyo-politik konularda bilinçlendirilmesi boyutu vardır. Bu albümü alın ve bu savaş düzenine, yalanlara, yıkımlara, Bush'a ve yönetimine karşı olanların sayısının; kaliteli müzik dünyasında azımsanamayacak büyüklükte olduğunu göstermemize yardım edin!
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: