UZUNÇALAR

Mudvayne - Lost And Found

Sadi Tirak - 29 Ekim 2005

Ülkemizde yayını olmayan MTV2'nin (alternatif müziklerin daha sıkça yer aldığı MTV kanalı) tarihinde verdiği ilk ödülü "Dig" adlı meşhur şarkılarıyla kazanmış olan Mudvayne, kısacık kariyerinde isim yapabilmiş bir grup. Henüz ikinci albümlerinin ardından tüm dünyada toplam 2 milyonluk albüm satışı elde etmiş olan 4'lüye, makyajları dolayısıyla "Slipknot taklidi" suçlamaları yöneltilmişti ilk dönemlerde.

Fakat açık söylemek gerekirse Mudvayne elemanlarının makyajları, Rock/Metal tarihinde benim tanık olduğum en ekstrem makyaj örnekleriydi. Zira bu görsel yanlarını sahne performanslarıyla birleştirmeleri de grubu farklı kılan unsurlardan biriydi. Slipknot ile de zaten aralarında bir rakiplik değil dostluk durumu var. Bir önceki albümlerinde "executive producer" koltuğunda Slipknot'tan Shawn Crahan oturuyordu mesela.
Demo albümleri "Kill I Oughta"nın başarısından sonra Epic Records'un dikkatini çekmeleri, ardından ilk albümleri "L.D. 50"yi yayınlamaları ve de Metallica, Korn, Limp Bizkit, Deftones, Linkin Park gibi gruplarla turlamaları, grubu tüm dünyaya tanıtmaya yetmişti.
Özellikle ekstrem sahne kostümleri ve makyajları ile ilgi toplayan grup "The End Of All Things To Come" adlı ikinci albümleriyle platinium ödülleri kazanarak ilk büyük başarılarını da elde etmişlerdi.
"Lost And Found" ise grubun üçüncü albümü olma özelliğini taşıyor. Ve artık Mudvayne'in Metal aleminde devler ligine iyice yaklaştığını da gösteriyor. Ozzfest Festivalinde ana sahne grubu olmalarını sağlayan da bu albümdür ayrıca.
Daha önce Evanescene ve Superjoint Ritual grupları ile çalışmış olan Dave Fortman prodüktörlüğünde kaydedilen "Lost And Found"; artık grup elemanlarının makyaj olayından vazgeçmiş olmalarından olsa gerek, bilimkurgudan, uzaydan, yaratıklardan değil de şahsi problemler ve insani mevzulardan bahsediyor.
İlk şarkı "Determined" hayatta hakkınız olan neyse onu ne pahasına olursa olsun almak üzerine yazılmış bir parça. Grubun albümden yayınladığı ilk single "Happy?" ise geçmişten miras kalan yıkıcı anılar hakkında. Benim de şahsen albümdeki favori parçam "Happy?". Albümde ilk dinleyişte çarpılabilinecek şarkılardan bir diğeri olan ikinci single "Forget To Remember" ise gereğinden fazla fedakârlık yapmak ve bunun yıkıcı sonuçlarına katlanmak hakkında yazılmış bir şarkı. "TV Radio" ve "Rain. Sun. Gone." ise albümün dikkat çeken diğer güzel şarkıları.
Nu-Metal furyası içinde ilk bakışta türe dahil olan diğer tüm gruplardan ayrılabilecek olan 3-4 gruptan biri olan Mudvayne'in bu albümü, grubun üstün prodüksiyonlu ilk albümü olma özelliği taşıyor.
Vokalist Chad Gray'in öfke ve isyan dolu sesi albümün geneline yayılırken, gitarist Greg Tribbet Mudvayne'e has rifflerle şarkıların ana hatlarını oldukça tempolu bir şekilde ortaya çıkarıyor. Grubun en kendine has elemanı olan bassçı Ryan Martinie ise ilk iki albüme nazaran bu sefer bass partisyonlarında şarkıların ana melodilerine daha sadık kalmış. Belki de grupta müzikal anlamdaki en büyük değişiklik bu yönde.
Sonuç itibariyle Nu-Metal sevmiyorsanız bile Mudvayne'in kendine has müziğine kayıtsız kalmamanız tavsiye edilir. Sert müziğin bu yakalarında da sizi bir yerlerden yakalayacak olan konular ve melodiler işleniyor çünkü!
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: