UZUNÇALAR

Moribund Oblivion - Machıne Braın

Sadi Tirak - 30 Nisan 2006

Yenilik ve değişim kavramları içinde "Machine Brain" örnek bir yer teşkil ediyor grubun kariyerinde Yerli Metal piyasasının bir şekilde gündemde kalmayı başaran gruplarından biri olan Moribund Oblivion; ilk albümleri "Khanjar"a kıyasla oldukça farklı ve sound açısından daha kaliteli olan 2. albümünü Atlantis Müzik etiketi ile piyasaya sürdü.

Albümün açılış parçası olan "Machine Brain" zengin müzikal altyapısı ile dikkat çekiyor. Melodik yapının ön planda olması ise etkileyici bir unsur teşkil ediyor albümün isim parçası için.

Müzikal zenginlik demişken Albümün genelinde bu var. Genel tanımlama içerisinde Black Metal olarak işaretlenen grubun albümde elektronik alt yapılara bile rastlanabiliyor örnek olarak. Hatta "I Remember" ve "The Falling Reign Of Engraving Oblivion" ("Khanjar"da normal versiyonu olan şarkı) albümdeki enstrümantal olan ve akustik gitarlarla çalınmış parçalar Yani müzikal zenginliği örnekleyebileceğimiz bol miktara materyal bulunuyor grubun müziğinin içinde. Tabii bunun bir Black Metal grubu için ne kadar cesaret gerektirici bir iş olduğunu belirtmeye gerek yok sanırım.

Elektro gitarların ağırlıklı olarak yer aldığı şarkılarda ise rifflerin güçlü bir şekilde duyulabilmesi adına davul partisyonlarının duyulabilirliği azalmış maalesef. Kayıt bakımından olumsuz nokta olarak işaret edilebilecek durumlardan biri bu. Bir diğeri ise scream vokallerin netliği konusu Vokaller albümün genelinde karambol modda. Fakat grubun ürettiği besteler potansiyel açısından olumlu nitelendirmeleri hak ediyor bence.

Albümdeki liriksel konsept ise, ilerleyen teknolojinin insan ırkını tehdit etmesi hakkında. Grubun frontman'i Bahadır ile yaptığımız söyleşide kendisi şunları söylemişti zira: "İnsanoğlu üstün zekâsı ile teknolojisini her geçen gün ileri boyutlarda geliştiriyor ve yapay zekâlar üretmeye başlıyor. Bizim kurgumuz ileriki bir zamanda bu çok gelişmiş teknolojinin sahibini yok edeceğidir. Bunu kutsal kitaplardaki ve halk arasında rivayet edilen kıyamet senaryolarıyla da yer yer bağdaştırmaktayız. Bize göre son derece reel olan bu konuyu anlatmayı uygun gördük. "Machine Brain" belki de ileride bizi yok edecek yapay zekânın ismidir kim bilir"

Yerli Metal piyasamızın en üretken ve faal gruplarından olan Moribund Oblivion'ın bu albümünü alıp, dinlemeniz için daha fazla çaba sarf etmeye gerek yok. Yurtdışındaki birkaç önemli web-zine'den de olumlu notlar alan ve grubun Almanya turnesi için anahtar olan bir albüm için bu kadar cümle bile fazla aslında

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: