UZUNÇALAR

Lacuna Coil - Karmacode

Sayat Ayık - 30 Nisan 2006

Alternative Metal, Gothic Metal, New Wave Of American Heavy Metal  ve Progressive Death Metal gibi tarzlar şu sıralar ana akım müzik gruplarının kozlarını paylaştığı arenada da ter dökebilen birçok Metal grubu ortaya çıkarabilmekte. Dolayısıyla bu tip gruplara bir yenisi eklense veya herhangi biri albüm yapsa gözler hemen onun üzerine çevriliyor.

Lacuna Coil'in yeni albümü çıkmadan hemen önceki dönemde ve albüm yayınlandıktan sonraki süreçte de benzer bir durum oldu. Cristina Scabbia neredeyse tüm Metal dergilerinin kapağını süsledi (Metal Hammer -hem İngiltere hem Almanya-, Rock Hard, Metal Edge, Revolver). "Karmacode" yine bildiğimiz Metal dergilerinin çoğu tarafından ayın albümü seçildi veya tam not aldı. Sözün kısası -yukarda sayılan tarzlar içindeki grupların sürekli başına geldiği gibi- aşırı ilgi gördüler. Bunda güzelliğiyle hepimizi mest eden Cristina Scabbia'nın da çekici pozlar vermekten geri kalmaması bir başka neden tabii ki. Diğer yandan grup daha geniş kitlelerin takip ettiği dergilerde de yer buldu (Q, Rolling Stone v.s.). Lacuna Coil ilk filizlenmeye başladığında bayan vokalli diğer gruplardan The Gathering ve Theatre Of Tragedy ile çekişme halindeydi hatırlayacaksınız (sonraları bu yarışa Whitin Temptation da katıldı). Bu iki grubun Gothic Metal ile bağını koparması Lacuna Coil için büyük fırsat oldu. Bu fırsatı "Comalies" (2002) ile en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştılar. Albümün satış rakamı 500.000 gibi ciddi bir rakamdı ve bu satışların yarısı Amerika'da gerçekleşmişti. Amerika'nın bu tarza ilgisi ortadaydı. Daha sonra biraz da o albümün başarısıyla olsa gerek Evanescence parlayıverdi. "The Fallen" albümü de şüphesiz iyiydi ama bu derece başarılı olmasındaki neden bir tek iyi olması değildi diyebiliriz. İlginin tabanını oluşturan etkenlerden en önemlisi Lacuna Coil'di sonuçta. Bir diğer etken de "Daredevil" filmiydi zaten. Sonuç olarak Evanescence her ne kadar daha başarılı gözüksede asıl başarı Lacuna Coil'in. Senelerdir verdikleri emeği hiçbir güç görmezden gelemez.
"Karmacode" albümüne dönersek; şarkılar, müzikal yapı itibariyle bir bütünlüğe sahip. Mid tempo, hardcore ritimlerle bezenmiş Gothic Rock 
Çok fazla öne çıkan şarkılar yok ama "Fragile", "Our Truth", "Whitin Me", "What I See", "Closer" ve Depeche Mode cover'ı "Enjoy The Silence" özellikle dikkat edilmesi gereken parçalar. Albümün hissettirdikleriyle ve yukarda bahsettiklerimizden hareketle özet çıkartırsak: Mainstream (ana akım) arenada da söz sahibi olma çabasındaki Lacuna Coil için bu albüm önemli bir adım. Bu amaca ulaşmak için tarz olarak doğru bir karar alıp tamamen Gothic Rock'a yönelmişler. Grup tarz seçimine gösterdiği özeni şarkıların temposuna da yansıtabilseymiş, büyük sükse yapabilecek bir noktaya gelirmiş. Bu albüm için en fazla göze çarpan eksiklik bu: şarkılar birkaçı hariç fazlasıyla mid tempo ve gruba ilgisi olmayanlar için ekstra bir şeyler sunmuyor. Herkesin diyemesek de (şimdilik), türü ve grubu sevenlerin dinlemesi farz bir yapıt "Karmacode".
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: