UZUNÇALAR

Kürt Böreği değil, 'Kürt Rock'ı: Mirady

Veysel Yavuz - 8 Mayıs 2012

''Tek kelime Kürtçe bilin/bilmeyin farketmez. Mirady'nin bu albümü çarpıyor insanı.'' demiş Naim Dilmener. Ne de haklı bir deyiş. Gerçekten bilin/bilmeyin Mirady'nin ikinci stüdyo albümü Marmasî (Yılan balığı) her tür müzik dinleyicisini çarpacak bir albüm.

Kürt Böreği değil, 'Kürt Rock'ı!

2005 yılında ilk albümü ''XEMNAME/GAMNAME''yi Ses Plak'tan çıkaran Mirady, 7 yıllık aradan sonra yeni albümünü Marmasî adıyla 23 Nisanda Anadolu Müzik etiketiyle çıkardı. Mirady , bu albümünde de besteciliği kadar söz yazarlığı ve yorumculuğuyla da dikkat çekiyor . Aranjeler Ferhat Güneş, Cansun Küçüktürk, Baran Karakoç Mirady'yi gerçekten yapmak istediği müzikal kaliteye taşıyan diğer isimler. Dokuzu Kürtçe , ikisi Zazaca toplam on bir şarkıdan oluşan albümün tüm besteleri, şarkı sözlerinin ise sekizi sanatçıya ait . Farklı müzik tarzları ve soundlar kullanarak geleneksel bakışla, modern bakışı dünya müzikleri köprüsünde buluşturan Mirady, bu albümüyle de bayağı ses getireceğe benziyor. Albümün içeriğine bakacak olursak albüm, 1.Way delalê ( Vay güzel) 2.Gulîzer (Sarıgül ) 3.Marmasî ( Yılanbalığı)* 4.Lê Baranê ( Ah Yağmur ) 5.Meke (Etme ) 6.Bi Xatirê te (Elveda ) 7.Êdî Nagirîm (Artık Ağlamayacağım )* 8.Seyran 9.Risîya (İki Yüzlü)* 10.Leyla 11.Vace (söyle)* gibi on bir parçadan oluşuyor.

Beni bu albümde çarpan parçalardan ilki ''Vace(Söyle)'' oldu. Sıkı bir rock sounduna sahip parçada, vokalde, Kürt rock ve metal gruplarından Fereç'in solisti Fuat (Reh) ve Koma Rewşen'in vokali Harun Ataman'ın eşlik ettiği nefis bir parça. Sonra Marmasî ( Yılanbalığı) ve Risîya (İki Yüzlü) dolandı dilime. Uzun uzun dinledikten sonra Êdî Nagirîm'in (Artık Ağlamayacağım ) depresif damarıyla darmadağın oldum. Uzun uzun dinlemekten kendinizi alıkoyamayacağınız bu albüm Kürtçe rock-pop olması hasabiyle de ayrıca önemli. Kısıtlı bir piyasa, stüdyo azlığı, müzisyen eksikliği… Bir de bu duruma müzik piyasasının içinde bulunduğu hali de ekleyin… Albüm çıkarmak neredeyse olanaksız hale geliyor. Korsan mp3 olayına sanırım girmeye hâcet yok. Sanatçıların kanayan yarası… Ve bunca zorluklarla çıkan bu albümler, kesinlikle arşivlerde bulunması gereken albümler arasında. Temin edin ve kendinizi müziğin evrensel kollarına bırakın.

Mirady'e ve onun gibi bu yolda emeklerini esirgemeden, yılmadan, usanmadan çabalayan diğer grup ve müzisyenlere de buradan saygılarımı sunar, müzik hayatlarında başarılar dilerim.

DELİKASAP(www.delikasap.com)

Radikalrock- Veysel Yavuz. DİYARBAKIR.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: