UZUNÇALAR

Kurban - İnsanlar

Sayat Ayık - 29 Ekim 2005

Grup kısa sayılabilecek müzik hayatına son noktayı bu albümle koydu. Her şey iyiye giderken "n'oluyor" dedirttiler.  "Kurban” (1999) adlı ilk albümden sonra Metallica'nın altında çıkıp, atılan bozuk paraları biriktirmek gibi bir başarı elde etmişti grup. Sert müzik sevenler grubu anlamak istememiş, Rock müziği itici bulanlar ise tek şarkı hariç ("Yalan”) onlardan uzak durmuştu.

Sonuç: Kurban sert müzik severlerle barışana dek ortada kimsecikler yoktu. Haksız bir tepki değildi bu. Grup fazlasıyla kuralına göre oynuyordu. Muhtemelen istem dışı, dışarıdan yönetilerek... Tam da önemli ve yetenekli bir grup sistemin "Kurban"ı oluyor derken Kurban dimdik geri döndü. Biri cover konseptli iki yeni albüm çikardılar: "Ters / Sert" (2004) arkadan "İnsanlar" (2005).
"İnsanlar" kesinlikle grubun destekçilerini haklı çıkarır nitelikte. Şarkı sözlerinde ince detaylardan, özgün rifflerden oluşan bir müziğe sahipler. "Uzaklarda ararken / bir ses duydum derinden / yakınlaştı sonra / takıldim tam düşerken / tuttu bir el elimden / devam ettim sonra / yalnızlığıma ağlarken / uyandım ben aniden / hepsi burda şimdi / bütün insanlar"
Rockİstanbul 2005'te Megadeth'in altında çalmaları, hakketikleri ödül olsa gerek! Ahtapot bir davulcu, yetenekli bir gitarist, bası hakkını vererek çalan bir bas gitarist ve pek alisik olmadığımız sesi, tarzi olan bir vokal, kadroyu Türkiye şartlarında standart üstü nitelemeye yeter de artar. Tüm bu olumlu özellikleri doğru yönde kullanıp kendilerinden beklenileni "nihayet" vermiş grup. Özellikle sound olarak yaratıcılığının sınırlarını zorlayan elemanlar sıkı ve kendine özgü bir ton yaratmış.
"Suç Bende", "Yine", "Uyut Beni", "Zor Güzel", "İnsanlar", "Sakın Söyleme" özellikle altı çizilmesi gereken yapıtlar.
"Yenildim yarattığım zalime / o zalimin bahçesine merhameti eken benim / inandım yalancının sözüne / gafillerin yollarını eşikte bekleyen benim / karanlığı verdin o cahile / güneşleri uyandırıp geceyi saran benim / ellerimi açtım beni duy diye / çekinmeden söyle canım darılmam sözüne".
Yazik ki grup artık yok. Sebepleri özelde degil genelde aramalıyız
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: