UZUNÇALAR

KRONİK - FENA

Murat Arda - 30 Haziran 2010

"Armonik girişiyle ve yine kesik kesik ritm gitar sounduna eşlik eden kısmen psikodelik bir ezgiyle süslenmiş farklı bir thrash şarkısı. Kronik deneysel metale göz kırpmış derken birden bire evimin salonunda ötmeye başlayan guguk-kuşu'nun da şarkıya tesadüfi geri vokal yaptığını fark ettim ki belki de bu deneysel yorumumun müsebbibi şu benim biçare tahta kafalı kuşumdur!!! Sevdim bu parçanın gitarlarını. Bass gitarları ayrıca övmüyorum çünkü onları da Özer Sarısakal çalmış albümde! Zaten grubun orijinal kadrosu son yıllarda hep aynı çete: Özer Sarısakal, Torab Majlesi, Burak Sayın! (Naber Burak, döverim!!!) Bu arada yazım ve şarkı devam ederken guguk-kuşu içeri kaçtı. Ya ne yapacaktı!!??"

KRONİK'TEN 25. YIL ALBÜMÜ:


KRONİK - FENA

Çok başka bi kafa onlarınki.

Bir kere oyuna baştan 0-8 kaybederek giriyorlar. Hemen açalım. Garb memleketlerinde kültürel iklim nasıl oluşur? Çoğunlukla babadan oğula geçer. Yani; senin baban Deep Purple, Moğollar, Asım Can Gündüz, Cem Karaca, Motorhead falan dinliyordur ilk gençliğinde; eh sana düşen bu mirasın uzantısı müzikal formlara yakın çalışmalara aşina olmaktır. Yani belki Motorhead senin "kafa" grubun olmaz ama saygıda kusur etmezsin Lemmy Babaya. Üstelik mesela senin fanın olduğun grup -lafın gelişi- Foo Fighters ise, bu topluluğun elemanları yine örneğin Motorhead ile büyümüştür ve ister istemez bir bağ kurarsın bu farklı kuşakdaş müzisyenler arasında. Şimdi çoğumuzun ana babası orta-sağ zihniyette birer yurttaş olduğundan akıllarına "Metal" getirildiğinde muhtemelen "Sopa" çağrışımı yapıyordur. Malzeme bu; hepimiz böyle büyüdük. Çoğumuzun babası Kronik dinlemedi hiç. Hatta bilakis; muhtemelen Kronik elemanları da ilk gençliklerinde "metal" aşkına az sopa yememişlerdir ve yine muhtemelen onları "sopa" ile kovalayan bizzat sizlerin, bizlerin öz ana ve babaları idi!!!

Garabet gibi gözükebilir ama Türkiye'de metal müziğin sosyolojisi bu şekilde oluşmuştur ve yukarıda saydığım sebeblerden dolayı bizlere anne ve babalarımızdan Kronik CD & LP & MC'si yerine en iyi ihtimalle "cehalet" miras olarak kalmıştır, müzikal olarak.

Bu yüzden sahici bir heavy-metal kuşağı geleneksel olarak oluşamamıştır ülkemizde ve kurulan çoğu grup, yapılan çoğu albüm çalışmaları "okul bitimi" & "askerlik" & "iş bulma" & "evlenme" sarmalında çoğu zaman "berbat hatıralar geçidi" olarak anlamını yitirirler zamanla. (Siz bakmayın Sonisphere'de 60 000 kişinin stadı doldurmasına, onların çoğu göstermelik rockerdır ve evlendikleri ve/veya üniversiteden mezun olup çalışmaya başladıkları ilk gün çoğu için rock-emeklisi olma günü olacaktır aynı zamanda ve ne yazık ki).

AMA İSTİSNALAR KAİDEYİ BOZUYOR İŞTE!!!

Çünkü Kronik eşyanın tabiatına ters davranmaya niyetli!!!

Yani yukarda anlattım, kaç gol oldu; sanıyorum 8'i dahi geçmiştir ancak Kronik tüm bu dezavantajlara, bütün bu kolpacılıklara ve sahteliklere, anlattığım tüm bu hikayelere şu şekilde yanıt veriyor:

"FENA!!!!!!!!!!!!!!!"

Kronik tam 25 yaşında ve grup, bu 25 yıla yüzlerce konser ve "3" yasal albüm sığdırdı arkadaşlar.

Öyleyse; hemen albüme bir göz atalım, teker teker şarkıları şu anda dinleyip yorumlamaya çalışacağım, dilimin döndüğünce:

1-Fena: Davul partisyonları ilk kulağıma geldiğinde "N'oluyor lan Judas Priest mi çalacak yoksa!!??" diye hayıflandım lakin tanrıya şükür Kronik geldi. Bu Priest esprisini o kadar çok yaptım ki grup elemanları vaktiyle babalarımızın kendilerine reva gördüğü muameleyi bana uygulayabilirler: Fena!!! (Sopa). Bkz: Deli Kasap'ın Kronik ile yaptığı video röportajı.

Bu arada; Burak'çığım Pınar Aksu'yu tanıyor musun? Sizin videoyu işte o kız çocuğu tamamlayıp bize teslim edecek!)

Klasik bir Kronik şarkısı Fena, thrash gitarlar, duygulu ve hüzünlü vokaller, geride davulcu Torab'ın da haykırışlarını duydum sanki back-vokallerde ama yanılıyor olabilirim. Çok fena, diyorum.

2-İstanbul'da aşk memlekette rock'n'roll: "Zehirli ama güzel; İstanbul'da aşk, zor ama güzel; memlekette rock and roll!" Bu şarkı sözleri tamamen yukarda anlatıığım ilk paragraftaki konuların müzikal karşılığı. Davulda Torab'ı bu şarkıda tutabilene aşk olsun diyorum, adam kaptırmış gidiyor!!!

3-İşin Başı: Metal Church esintili bir şarkı geliyor şimdide, keskin gitarlar, acımasız davul partisyonları, etkileyici vokal performansı. Kronik'te tek negatif bulduğum şey, şarkı sözlerinde bir umutsuzluk var sanki ama başta da dediğim gibi; Onlarınki çok başka bi kafa!!! Gitar sololarında ve ritim gitarda Özer Sarısakal kendine has coşkusunu olağanüstü ortaya seriyor.

4-Yeniden: Armonik girişiyle ve yine kesik kesik ritm gitar sounduna eşlik eden kısmen psikodelik bir ezgiyle süslenmiş farklı bir thrash şarkısı. Kronik deneysel metale göz kırpmış derken birden bire evimin salonunda ötmeye başlayan guguk-kuşu'nun da şarkıya tesadüfi geri vokal yaptığını fark ettim ki belki de bu deneysel yorumumun müsebbibi şu benim biçare tahta kafalı kuşumdur!!! Sevdim bu parçanın gitarlarını. Bass gitarları ayrıca övmüyorum çünkü onları da Özer Sarısakal çalmış albümde! Zaten grubun orijinal kadrosu son yıllarda hep aynı çete: Özer Sarısakal, Torab Majlesi, Burak Sayın! (Naber Burak, döverim!!!) Bu arada yazım ve şarkı devam ederken guguk-kuşu içeri kaçtı. Ya ne yapacaktı!!??

5-Ne kaldı: Yine özgün Kronik sounduna örnek gösterilebilecek bir çalışma. Cozurdaklı gitar partisyonları, tongurdaklı Torabesque davullar ve "kafabidünya" Burak Sayın vokalleri!!! Normalde bir hayli eğlenceli bulduğum bir herif nasıl bu kadar pesimist şarkı sözleri yazar, onu da anlayabilmiş değilim.

6-2050: Bana göre albümün hit parçası. Dün (24 haziran 2010) Kronik alt sokakta başka bir barda konser performansını devam ettiriyorken biz Pınar ile, yanı başlarında bir mekanda kendileriyle yaptığımız video röportajını kurguluyorduk. O esnada sevgili Pınar Aksu, "Ben bu adamlara bir klip çekeyim yahu", dedi. Bence hem atmosferik yapısıyla hem klasik Kronik sounduna çekilen post-modern tuşlu çalgılar ve efekt cilalarıyla klip çalışmasını hak eden bir şarkı 2050. Buna çekilsin, buna çekilsin, buna çekilsin diye tutturuyorum! Mükemmel bir şarkı. Haydi Pınar, iş başına!!!

25. onur yılınızı saygı ile kutluyorum çocuklar, emeğinize sağlık…

www.kronik.info

Yapım: Dijitor Prodüksiyon

www.dijitor.comYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: