UZUNÇALAR

Insistence - Drain (Demo)

Sinan Uluç - 31 Ekim 2006

2006 bahar aylarında, gitarda Aytuğ Şeker (eski Colde elemanı), bas gitarda Murat Kaan Özövez (Vengeance/Mindexile elemanı) ve vokallerde Hasan Göçmen'in (Obsitancy elemanı) bir araya gelmesiyle kurulmuş bir grup Insistence. Daha sonra davula Çağrı Halaçoğlu'nun (Definitive elemanı) geçmesi ile grup kadrosunu tamamlamış durumda.

Grubun ilk ürünü www.myspace.com/insistencemetal linkinden dinleyebileceğiniz "Drain" isimli demo. Bu demo Aytuğ Şeker'in ev stüdyosunda kaydedilmiş 5 önemli death metal şarkısından oluşuyor. İsveç death metal öğeleri temelleri oluşturuyor aslında fakat grubu sadece bu şekilde tanıtmak hata olur.   Grubu, bu kulvarda birçok gruptan farklı kılan çok büyük bir artısı var ki o da "şarkı-riff yazımı konusundaki becerileri".  Profesyonel şarkı trafikleri, iyi riffler, şaşırtıcı derecede iyi post-solo bridge'ler grubun bu büyük artısının alt başlıkları olarak sıralanabilir. Agresif söz kısımları ve iyi düşünülmüş clean vokalli nakaratları da ekleyince artılar  "yıldızlı pekiyi"ye dönüşüyor. Demoya son eklenen "The Shadow" isimli parça dışındaki parçaların kayıt kalitesi (geri planda kalan davullar ve boğuk sound), bazı yerlerde şarkıların atmosferine eşlik etmekten ziyade insanı black metal semalarına çeken  –ki zamanımı alsa da alışabildim ben- scream vokaller grubun göz ardı edilebilitesi yüksek eksileri diyebilirim.
Grubun sözleri ise kişileri kendi iç dünyalarına itecek sözlerden çok dünya düzeninin yanında getirdiği ahlaki ve insan unsurunun yarattığı problemlerden bahsediyor. İnsanı daha çok yaşadığı çevreye, dünyada olup bitene dair düşünmeye zorlayan sözler yazılmış. Üzerinde epey emek harcandığı belli. Demonun en iyi şarkısı olduğunu düşündüğüm "The Shadow”da Thomas S. Elliot'a göndermeler dahilinde "good and evil" olaylarından söz edilmekte. Insistence şu an ikinci gitaristlerinin de dahil olmasıyla birlikte Exodus konseri hazırlıklarına odaklanmış durumda. Ülkemizde yapılan death metalin bu tarz bestelere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. "Death metalin bu yönü de var"ı zekice gösteren besteler söz konusu çünkü. Devam etmesi dileğiyle.

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: