UZUNÇALAR

Insistence - Coexistence Key

Altuğ Kanbakan - 1 Ağustos 2010

Türkiye' de metal müziği icra etmek, bir yandan da kendi çizgine uygun bir hayran kitlesi yaratmak kadar zor olan bir iş yok. Bu müziği "sadece" çalmak için yapan grupların sayısı ne yazık ki hem az hem de ne yazık ki yeterli dinleyiciye sahip değil. Bu durum sanırım hem dinleyicilerin sahiplenememesine hem de müzik sektörünün, popülere olan ilgisinden kaynaklanıyor.

Neyse, şimdi oturup, 'yerli metal gruplarını desteklemek lazım'dan, 'ne olacak bu Türkiye' nin hali' mevzularına girip konuyu dağıtmayacağım.

Bilmeyenler için grubun tarihinden bahsetmek faydalı olacak sanırım. 2006 yılının Mayıs ayında Aytuğ Şeker ve Murat Kaan Özövez tarafından kurulan Insistence, Ali Çağrı Halaçoğlu' nun katılmasıyla kadrosunu oluşturur. Aynı sene içerisinde çıkardıkları Drain Demosu ile ufaktan boy göstermeye başlamışlardı. İlk konserlerini Exodus' un ön grubu olarak veren Insistence, bir sene sonra Coexistence Key albümünü kaydetti. Atlantis Müzik ile yaşadıkları anlaşmazlık sonrası albümlerini yayınlayamayan grup, çalışmalarını sitelerinden ücretsiz olarak dağıtmaya karar verdiler. Eminim, bu karar daha geniş bir kitleye seslenmelerini sağlamıştır. Bu kadar kısa bir geçmişi olmasına rağmen, grubun yaptığı çıkış gerçekten takdire şayan.

Grubun şu anki kadrosu: Çağatay Özkan - Vokal, Aytuğ Şeker - Gitar, Murat Kaan Özövez - Bas Gitar, Ali Çağrı Halaçoğlu - Davul, Barış Köksaldı - Gitar

Insistence - Coexistence Key

Hayat Bir Kutu Çikolata Gibidir, Asla Ne Çıkacağını Bilemezsiniz..

Öncelikle, Coexistence Key son zamanlarda baştan sona tekrar tekrar dinleyebildiğim albümlerden biri. Yaptıkları müziği bir alt-türe sıkıştırmayı istemesem de, melodik death' i, hardcore ve metalcore ile harmanladıklarını, ortaya gerçekten sağlam bir iş çıkardıklarını söyleyebilirim.

Gitar riffleri ve soloları, yeni albümleri "insistanbul" u beklerken, bu gruptan ileriye dönük beklenti çıtamı daha yükseltti diyebilirim.

Insistence - Coexistence Key

Albüm, "The New Begining" in vurucu ve sert riffi ile başlıyor, şarkı üzerindeki harcanan emeği fark etmemeniz mümkün değil. Ve ardından, albümün ilk klibi çekilen ve çıkış parçası olan "Filler" selamlıyor.

Genel olarak albümün çizgisini en iyi yansıtan şarkı sanırım "Filler". In Flames'in grup üzerinde nasıl bir etkisi var bilmiyorum ama sanırım albüme genel olarak baskın bir karakter yüklemiş ve death metal tonları da sanırım aynı nedenden ötürü daha baskın. Her ne kadar brutal vokaller sağlam olsa da, clean vokaller için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Yeni vokalleri olan Çağatay' ın gruba uyumu nasıl olacak, göreceğiz.

Albümde death metal tonları hakim olsa da, "I Regard" ve "Robot" tamamiyle farklı bir tat veriyor. Özellikle "Robot" ta yer yer progresif öğelere rastlamak mümkün. Albüm, renkli ve kendini tekrar etmeyen yapısını sanırım bu alt-türler arası gidip gelmeye borçlu.

Kısacası, Coexistence Key metal severlerin dinlemeyi kolay kolay bırakamayacakları, farklı ve etkileyici bir albüm. Albümdeki favori parçalarım "Filler", "I Regret" ve "Robot" oldu.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: