UZUNÇALAR

In Flames - Come Clarity

Sadi Tirak - 30 Nisan 2006

2005 yılında Rock Republic Festivali'nin kapanış grubu olarak ülkemizde ilk kez canlı performanslarına tanık olduğumuz In Flames'in uzun süredir merakla beklenen 11'inci albümü "Come Clarity" oldukça gürültülü bir şekilde çıktı karşımıza!

Grubun "Clayman" albümü sonrası çevirdikleri müzikal rotadaki en parlak günlerini yaşamasını sağlayan albüm genel olarak ilk dinleyişte bünyesinde barındırdığı müzikal güzellikleri pek ele vermese de, ısınma devresinden itibaren dinleyiciyi kendisine esir edebilecek bir yapıt.
Grubun ilk dönemlerindeki saf İsveç Death Metal sounduna aşina olanların "Come Clarity"e sıcak yaklaşmaları pek mümkün görünmese de In Flames'in son 6 yıldır ortaya koyduğu müzikal tavrın kesinlikle en güçlü örneği bu albüm. "Reroute To Remain" ve "Soundtrack To Your Escape" albümleriyle klasik İsveç usulü Death Metal'i sadece müzikal temel olarak değerlendirip, bu temel üzerinde çok daha görkemli ve zengin bir ses yapısı inşa eden grup; "Come Claritiy" ile Amerika'daki en popüler Avrupalı Metal grubu olma yolunda da hızla ilerliyor!
Grubun Amerika dağıtımı için Ferret Records'la anlaştığı, Avrupa ve Japonya dağıtımını ise Nuclear Blast'ın üstlendiği albümün açılış parçası "Take This Life" yayınlanan ilk single aynı zamanda.
Her riffde melodi kaygısı taşıyan gitarlar, yaratıcı bestelerle birleşince ortaya dolu dolu bir albüm çıkmış durumda.
Albümde en dikkat çekici parçalardan biri de "Dead End". İsveçli besteci ve söz yazarı Lisa Miskovsky'nin konuk vokalist olarak yer aldığı şarkı sözleriyle de oldukça etkileyici. İlk olarak albümün isim parçası olarak açıklanan "Crawl Through Knives" ise albümün genelindeki akılda kalıcı nakaratların en belirgin örneklerinden birine sahip. Albümün isim parçası "Come Clarity" ise bir ballad ve mid-tempo ilerleyen bir parça. Özellikle akustik gitar tınıları ve Anders'in iç burkan vokali etkileyici unsurlar olarak ön planda bu şarkıda.
Albümdeki gizli hitler ise "Vacuum" ve "Vanishing Light". Her iki parça da yerinizinde durmanızı zorlaştıracak, gaz melodiler ve oldukça sıkı nakarat bölümleri içeriyor. Meydan okuyan sözleriyle dikkat çeken "Scream" (giriş kısmı Kreator'un "Phobia"sı ile birebir aynı olan şarkı) ise albümün en keskin noktalarından birini temsil ediyor. Genel olarak tüm şarkıların melodik Metal adına eşsiz tatlar içerdiği albüm; bir grubun aynı anda hem melodik, hem hızlı, hem sert hem de duygu yönü ağır basan şarkılar yapabileceğinin de bir göstergesi adeta. Hangi türe aşina olursanız olun kaçırılmaması gereken bir albüm bu!


Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: