UZUNÇALAR

Hypocrisy - Virus

Mehmet Ekici - 12 Kasım 2005

Bu dünyada garip şey oluyor kesinlikle... Peter Tagtgren bir insan mıdır? Eğer yanıt evet ise neden bu kadar çalışkan ve yaratıcı bir adamın hala İsveç'e heykelini dikmezler ya da eğer uzaylı falansa sanatıyla şereflendirmek için neden dünyamızı seçmiştir bilemiyorum. Ama şimdi konumuz Hypocrisy.

Hypocrisy'nin eski fanları her çıkan yeni albümde "ah bu o mu?" diye heyecanlanıyorlardı ama Peter özellikle "The Final Chapter", "Hypocrisy", "The Arrival" albümlerinin sahip olduğu melodik yapı ile hayal kırıklığını tekrarlıyordu. Hele hele "Catch 22" herkese "Peter bu günlerde fazlaca Slipknot dinliyorsun herhalde" dedirtmişti. Ama Death Metal ağırlıklı olmasalar da tüm bu albümlerin tartışılamayacak müzikal kaliteleri olduğu da bir gerçekti.
Ve kısa süre önce başka bir heyecan dalgası "Virus" ile kabardı. "Warpath" ile kulaklara gümbür gümbür Death Metal akmaya başladı. "Scrutinized" , "Carving For Another Killing", "Let The Knife Do The Work", "Blooddrenched" gibi parçalar bu eski fanları mesud etmiş olmalı diye düşünüyorum. Ama açıkçası Hypocrisy'nin özellikle eski albümlerine tapan birisi olmadığım için (bence her albümleri ayrı bir başyapıt), eski fanların yeni parçalardan ne kadar memnun olduğunu tam da bilemiyorum. Ama karşımızdakinin çok daha sert, hızlı ve brutal bir Hypocrisy olduğu kesin. Daha ilk parçadan Horgh (ex-Immortal) iyiki Hypocrisy'e girmiş diyorsunuz. "The Arrival" albümüne Lars'ın yazdığı sakin davullar, çaldığı konserlerde Horgh'u çileden çıkarmış olmalı ki gümbür gümbür stilini konuşturmuş.
Aslında söylenecek fazla bir şey de yok; sound desem Avrupa'dan çıkan ve tapılan Metal albümlerinin büyük bir kısmının prodüktörü olan adamın grubunun soundu; tabii ki mükemmel. Performans desem, artık Lars da yok ve Horgh onu katlayıp atıyor, zaten grubun gerisine laf söylenemez. Eh hala Hypocrisy dinlemediyseniz daha fazla beklemenin alemi yok, fanıysanız ve şimdiye kadar albümü edinmediyseniz de ayıp zaten!
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: