UZUNÇALAR

H.I.M. - Dark Light

Sayat Ayık - 27 Ocak 2006

H.I.M., Gothic Metal tarzına pop melodileri iyice yediren, yarattığı tarz ile bu işten en çok ekmek yiyen gruplardan. 1997'de yayınlan ilk albümleri "Greatest Lovesongs Vol. 666"den bu yana arka arkaya çıkardıkları albümlerle dinleyici kitlelerini maksimuma çıkarttılar.

Şu an Bon Jovi, Franz Ferdinand, The White Stripes dinleyicilerine varana dek geniş bir kitleye albüm satabilme olanakları var. Grup özellikle ilk iki albümüyle yerini sağlamlaştırmıştı. 2005 yılına geldiğimzde ise beşinci stüdyo albümü "Dark Light" ile çıkıyor karşımıza. Eh "For You"lar, "Join Me (in death)"ler devam ederse bu H.I.M. sevdası da bitmez. Grup çıktığı günden beri çizgisini bozmadan devam ediyor yoluna.
"Vampire Heart" ve "Rip Out The Wings Of A Butterfly" ile hızlı başlıyor albüm. Bu iki şarkıda da görüleceği üzere grup yine başarılı hitler çıkarmaya devam ediyor. "Under The Rose" bir başka hit sayılabilir. "Killing Loneliness"i de dinleyince: acaba bu dört şarkı arka arkaya gelmeseymiş de albüm geneline mi yayılsaymış diye düşünüyor insan. Hani ilk dört şarkıda iyi bir izlenim verip kalanını da yutturmaya çalışmak gibi bir düşünce var sanki! Albüme adını veren "Dark Light" ile ağırlaşıyor albüm.
"Behind The Crimson Door" ile yine başlangıçtaki vurucu etkisine geri dönüyor. "The Face Of God"da synth pop ve new wave etkisi biraz daha öne çıkıyor. "Drunk On Shadows"daki artık klasikleşen Valo iç geçirmelerine özellikle dikkat! Yer yer yapmacık gelebiliyor bu iç geçirmeler. Fakat diğer yandan sesinin olgunlaştığını ve onu daha iyi kullandığını da belirtmek gerek.
"Play Ahead" albümün ikinci ağır şarkısı, özellikle bu şarkıda iyice öne çıkıyor vokaller. Son parça "In The Nightside Of Eden". "Play Ahead"de düşen tempo burada başlangıçta çok az bir parça yükseliyor ve sonlara doğru iyice çoşuyor. İlk dört parça ve "Behind The Crimson Door" albümde öne çıkan parçalar.
The Sisters Of Mercy etkisi tüm Gothic gruplarda olduğu gibi H.I.M.'de de fazlaca mevcut. Yoğun karanlık ve melankoli kendini fazlasıyla hissettirsede özellikle öne çıkan şarkılardaki enerji bunun panzehiri. Baştan sona keyifle dinlenen güzel sayılabilecek bir albüm. Fakat yeni bir dinleyici için "Greatest Lovesongs Vol. 666",  "Razorblade Romance" (1999) ve "Love Metal" (2003) gibi albümler haliyle daha öncelikli olmalılar.
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: