UZUNÇALAR

Heretic Soul - Everything Is Meanless And Grey (Demo)

Sadi Tirak - 31 Ağustos 2006

Deli Kasap forumunda açtıkları başlık ile kendilerini duyuran Heretic Soul, İstanbullu yer altı oluşumlarının en yenilerinden. "Everything Is Meanless And Grey" adlı demo albümlerini bu sene içerisinde kendi web sitelerinden ücretsiz olarak paylaşıma sunmuş durumdalar. Slipknot, Soulfly ve Sepultura gibi grupların örnek alınması bile Heretic Soul'a ilgimizi odaklayacak önemli bir unsur.

Erhan Karaca(baterist) ve Sarp Keski (elektrogitar/vokal) tarafından 2004 yılında kurulan grubun ismi ilk olarak "Kördüğüm" olmasına rağmen, 2005 yılında kadroya katılan vokalist Emrah Bulut'un ardından grup ismi Heretic Soul olarak değiştirilmiş. 2006 yılı başlarında gruba katılan son eleman ise bass gitarist Orçun Kocakoç olmuş. Grup bu kadroyla ilk 5 şarkısını kaydetmekten de geri kalmamış. Daha sonra Emrah Bulut'un gruptan ayrılmaya karar vermesi ile 3 kişilik kadrosuna geri dönen grupta vokalleri de gitarist Sarp Keski üstlenmiş.
"Everything Is Meanless And Grey" adlı demo albümlerinde toplamda 9 şarkı bulunuyor. Kayıt kalitesi pek tatmin edici düzeyde olmamasına rağmen vasat üzeri olduğunu söyleyebiliriz. Grubun ortaya çıkarmaya çalıştığı sound Nu-Metal/Metalcore/Hardcore elementleri taşıması bakımından da takdire değer. Ne mutlu ki artık ülkemizden de Thrash/Death/Black/Klasik Heavy Metal dışında bir tarza yakın duran gruplar da çıkıp çeşitliliği ve zenginliği arttırıyorlar.
Heretic Soul'da buram buram hissedilen bir Slipknot havası hakim. Ki bu da benim açımdan grubu takip etmem için yeterli bir sebep aslında. Slipknot'ın 9 kişiyle yakaladığı agresifliği, Heretic Soul'un 3 kişi ile nasıl yakalayacağı ise şimdilik muallâk. Ama kayıtlardaki gitar tonları ve vokal performansı yer yer Slipknot sertliğinden eksik kalmıyor!
İlk parça 3.14 dk.lık "A Piece Of Peace" vokallerin brutal yapısıyla ve nakarat kısmındaki ses değişimi ile dikkat çekiyor. Gitarlar ve davullar ise bir demo kaydına göre oldukça güçlü. Tabii daha net bir sound oluşturulabilirdi yine de. Breakdown bölümleri şarkıya iyi bir hava katmış ve tekdüze ilerlemekten kurtarmış durumda.
İkinci parça "Humanity" ise özellikle giriş kısmıyla dikkat çekiyor. Grup henüz bu ilk dönemlerinde müziğine böyle zenginleştirici unsurlar katabiliyorsa, gelecek için gruptan ümitli olmamak için herhangi bir sebep yok. Şarkı aynı zamanda demodaki en güçlü sound'a sahip şarkılardan biri. Vokallerin brutal olmadığı dönemlerde bir Korn havası da sezmek mümkün. Bence demodaki en iyi parça.
"Engaged To Death" ise 2.46 dk.'lık bir nefretin dışa vurumu adeta. Demodaki en agresif çalışmalardan biri. Headbang hareketlerinin grubun konserlerinde en çok bu şarkıda vuku bulacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.
"Eternal Hate" adlı enstrümantal parçadaki mid-tempo ve gitar sürüşleri hoşuma gitti. Hemen ardından giren "Rain In My Brain" ise bu demo albümün en akılda kalıcı rifflerini bünyesinde taşıyor. Grubun bir hiti varsa o da bu şarkıdır. Agresif tutum hızla devam ediyor. Sound da gayet tatmin edici.
"Erase This Pain" ise vokal yapısı bakımından en farklı şarkı. Clean tarz ağırlıkta ama nakaratlara durum grubun ağırlıkla kullandığı brutalizme geri dönüyor yeniden.
"Struggle To Exist" ise oldukça heyecan verici bir gitar riffiyle olaya dalıp daha 48. saniyede bitiriyor. Ara sıcak bir bakıma
"Nerve" ise "Struggle To Exist"in bıraktığı yerdeki gaz riffleri alıp devam ettiriyor, üzerine Nu-Metal tarzı vokalleri ekleyerek. Fakat gitarlar fazla tek düze geldi bana.
Kapanış şarkısı "Victim" ise 3.58 dk.lık süresi ile demonun en uzun şarkısı. Güçlü ve ağır bir introsu var. Ardından şarkı asıl kimliğini kazanıyor. Bu şarkıdaki gitar numaraları oldukça etkileyici. Bu seferki eksik ise vokallerin fazla geride kalması. Tabii grup bunu bilinçli bir şekilde yapmış da olabilir. Bu kayıttan onu anlayabilecek düzeyde değiliz zira.
Kısacası Heretic Soul, Slipknot tarzı Nu-Metal ve Metalcore müziği sevenlere hitap eden yeni bir grup. Ben şahsen gelecek görüyorum. Çalışmalarına sıkı bir şekilde devam ederler ve tabii ki yaptıkları tarzın hakkını verir şekilde sahne performansları ortaya koyarlarsa yerli Metal camiamız süper bir grup daha kazanmış olur.

Gruba ulaşabileceğiniz ve demo albümü download edebileceğiniz adres: www.hereticsoul.net
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: