UZUNÇALAR

HELSTAR - THE KING OF HELL

Uğur Sevilmez - 2 Eylül 2008

80'li yıllarda "Alman Progresif  Thrash Metali" adına çok önemli gruplardan biri olan HELSTAR'ın THE KING OF HELL isimli, 2008  yapıtlı yeni albümüyle karlı karşıyayız. Son dönemlerde özellikle Thrash-Metal gruplarının yeniden toparlanıp çok kaliteli albümler çıkarması elbette biz Thrash Metal dinleyicisi kitleyi oldukça sevindiriyor. Özellikle son zamanlardaki MORTAL SIN, ONSLAUGHT, LAZZ ROCKIT gibi örneklere bakacak olursak gayet ciddi örneklerle karşılaşabiliriz. HELSTAR da Alman Progresif Thrash etkili en sağlam  örneklerden biri. Özellikle 80'lerde yayımlanan muhteşem albümleri kesinlikle arşivde bulunması gereken; Nosferatı ve A distane thunder, Thrash Metal adına yapılmış cok komplike rifflere sahip çok teknik çalışmalardı. Bu plaklarda Her enstürman o kadar teknik ve düzeyli çalınmıştır ki insanın dinledikçe dinleyesi geliyor desek abartmış olmayız...

Gelelim HELSTAR'ın Renuion albümü "The King Of Hell"e. Uzun zamandır bu kadar sağlam bir albüm daha dinleyeceğimi tahmin etmiyordum açıkcası. Efsanevi HELSTAR vokalisti James Rivera'nın hala eskisi kadar güçlü, eskisinden daha sağlam bir sese, bir gırtlağa sahip olacağını düşünemezdim. Ama nitekim bu albümde yapılabilecek en sağlam vokali yapmış. Eskisiden cok daha "scream", çok daha akıcı bir ses rengine sahip bir şekilde karşımıza çıkıyor. Helstar gene progresif gene teknik bir albüm piyasaya sürmüş. İlk şarkıdan son şarkıya kadar albüm sizi sürüklüyor. Pain, The Plaugged called man, albümdeki en vurucu, en scream vokallere sahip, en hızlı parçalar olarak göze çarpmakta. İlk parça olan " The King Of Hell" gerek soloları gerek davul partisyonları ile kayda değer bir çalışma. Vokallerdeki ahenk ve enfes bir dinlenebilirlik sunan "Tormentor" bana göre albümün en favori şarkısı.

Siz siz olun progresif ve thrash metal dinleyicisi iseniz ve de aynı zamanda 80'lerden vazgeç(e)miyorsanız bu albüm tam sizlik. Gerçekten kayda değer. HELSTAR'ı ruhunu kaybetmeden müzik yaptığı ve bunu çok güzel icraat ettiği için kutluyorum. Benim takdirim eğer 10 üzerinden not vermek gerekirse 9/10 verirdim. Kesinlikle dinleyin pişman olmayacaksınız...Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: