UZUNÇALAR

Helloween - Keeper Of The Seven Keys: The Legacy

Sayat Ayık - 27 Ocak 2006

Helloween'in 1998'den bu yana yakaladığı ("The Time Of The Oath" albümünü de katabiliriz) bir istikrar var. "Better Than Raw" (1998), "The Dark Ride" (2000), "Rabbit Don't Come Easy" (2003) sadece Helloween fanlarını değil her telden metal severleri etkileyecek güce sahipti. Bu albümlerden sonra ikinci bir "Keeper Of The Seven Keys" serisi güzel olur muydu?

Grup bu fikirden mi hareket etti bilinmez ama o eski günlere duydukları saygı ve özlemin varlığı ortada
Albüm çıkmadan önce albümün adını ve çift cd olduğunu öğrenen fanlar olarak şüphe götürmez bir heyecana tutulmuştuk. Acaba mı? Demiştik. "Mrs. God" single olarak çıktığında birçok kişi hayal kırıklığı yaşadı doğal olarak. Beklentiler alaşağı oldu. "Keeper Of The Seven Keys: The Lagecy", ismi yüzünden insanlarda aşırı bir beklenti uyandırıyor, vasat bir şarkı olan (fakat albümün kısa süresi ve temposuyla single olabilecek şarkılarından) "Mrs. God" tılsımı bozuyor diyebiliriz.
"The King For 1000 Years" ile başlıyoruz. On dört dakikaya yaklaşan süresiyle açılış olarak zorlayan bir şarkı. Yine de cesur bir seçim. Güçlü yapısı ve sıkı geçişlerle iyi bir şarkı. "The Invisible Man", "Born On Judgement Day" bildik Helloween şarkıları. "Pleasure Drone" ile kendini bulmaya başlıyor albüm. "Mrs. God" ile devam eden albümün ilk cd'si "Silent Rain" gibi oldukça iyi bir klasik ile son buluyor.
İkinci bölüm "Occasion Avenue" ile başlıyor. Albümün adına, felsefesine cuk oturan, girişindeki medley ile geçmişe götüren, büyüleyen bir şarkı. "Kalbini takip et / Kendi doğrunu takip et / Seni yüceltecek yolu takip et / Fırsat caddesinde". "Ne kadar uzağa gidersen git / Ne kadar iyi şeyler yapmış olursan ol / Sana layık olarak gösterilen yerdir / Fırsat caddesi" Şarkı sözleri basit kolay anlaşılır, çoğu zaman olduğu gibi "Light The Universe"e ise düet çok yakışmış. Düette Andi Deris'e eşlik eden isim "Ritchie Blackmore'u değiştiren kadın" olarak da anılan Candice Night. Hakkını verelim, sesi rahatlatıcı, etkileyici bir şarkı. "Do You Know What You're Fighting For" ile ikinci bölümün daha iyi olduğunu anlamak zor olmuyor. "Come Alive", "The Shade In The Shadow" albümün ender kısa şarkılarından. Bu ikiliden ikincisi "The Shade In The Shadow" daha vurucu. "Get It Up", Helloween'in melodisini bile duyunca gülümseten şarkılarından. "My Life For One More Day" ile bitiyor albüm.
Albümden bir iki şarkıyı çıkartıp çift CD olmaktan kurtarsalardı, adını da bu kadar iddalı seçmeselerdi daha iyi olabilirdi. Grubun son dönemdeki beste kalitesi yüksek albümleri çeşitli aksiliker yüzünden hep bir zarara uğradı. Bu albüm için de bu durum geçerli olacak gibi. Grupta alkışlanacak bir istikrar var ama bunu belgelerle kanıtlamak neredeyse imkansız. Satış rakamları öyle demiyor çünkü. Bu noktalara takılmadan ve aşırı beklentiye girmeden dinlemek en doğrusu. Çünkü albüm hayal kırıklığı yaratacak gibi değil.


 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: