UZUNÇALAR

Gorefest - La Muerte

Sadi Tirak - 30 Ocak 2006

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki Death Metal tarihinin en iyi albümlerinden biri bu! Hollanda'dan çıkmış bence en iyi Metal grubu olan Gorefest, 7 yıl aradan sonra yeniden aynı kadro ile toplandığını ve konserlere çıkıp, bir de yeni bir albüm kaydedeceklerini 2004 yılı içerisinde duyurduğunda hem grubu özleyen fanlar hem de Death Metal seven herkes oldukça sevinmişti.

Ne de olsa Death Metal'in en iyi örneklerini sunan gruplardan biri olan Gorefest'ti söz konusu olan ve dile kolay tam 7 yıl aradan sonra yeni bir albüm ile onları çok özleyen fanlarının karşısında olacaklardı yeniden! Ne mutlu ki Death Metal'in hala ayakta olmasını sağlayan birkaç gruptan biri olan Gorefest'i bu yaz ülkemizde canlı izleyebildik. Unutulmaz bir sahnede ve mükemmele yakın bir sesle üstelik
Albümü kaydettikleri sırada tüm fanlar heyecan içindeydi. Kolay değildi heyecanlanmamak çünkü. Grup çok uzun bir aradan sonra geri dönmüştü ve ortaya çıkaracakları yeni şarkılar doğal olarak oldukça merak ediliyordu. Sonuçta ise beklemeye değen, muhteşem bir albüm çıkarttılar ortaya. Tamamen sert, tamamen acımasız, tamamen öfkeli, tamamen meydan okuyan ve tamamen güç, heyecan ve hırs dolu bir Death Metal baş yapıtı "La Muerte".
70'li yılların kült korku filmlerinden olan "Viva La Muerte"den ismini almış olan albümde, grubun en önemli kozu olarak değerlendirilen vokalist Jan Chris'in kükreyen vokalleri ön planda yine.
"For The Masses" adlı son sürat ve tamamen gaz bir parça ile açılışı yapan albümde özellikle "When The Dead Walk The Earth", "You Could Make Me Kill", "Rogue State", "Exorcizm" ve "Man To Fall" adlı şarkılar hem ritim yapıları, hem de harikulade Death riffleri içermeleri ile dikkat çekiyor.
Ed Warby'nin davul seti başında adeta döktürdüğü albümde, gitaristler Frank ve Boudewjin de çok sıkı birer iş çıkarmışlar. Şarkılardaki gitar soundunu duyduktan sonra kulaklarınıza inanamayabilirsiniz! Olağanüstü güçlü bir sound ve oldukça heyecan verici rifflerle dolu bir albüm "La Muerte".
Albümün bir de ilginç bir prodükte edilme hikâyesi var. Grup stüdyoda şarkıları oluşturup çalmaya başlamışken, henüz hangi prodüktörle çalışacaklarına karar vermemişlerdi. Jan Chris'in piyasayı biraz araştırması ve sonucunda Tue Madson isminde karar kılmasından sonra telefonla kendisine ulaşmışlar. JC'nin kendisini ve grubunu tanıtmasından sonra Tue Madson grubu bildiğini ve kendileriyle çalışabileceğini belirtmiş. Bunun üzerine kayıtlı olan tüm parçalar internet yoluyla Madson'a yollanmış. Madson da şarkıları grubun istekleri doğrultusunda mix'lemiş ve tekrar gruba geri yollamış. Yani teknolojinin nimetlerinden oldukça faydalanılmış bir albüm bu aynı zamanda. Öyle ki, albümün yapım aşamasında ne prodüktör grubu görüyor, ne de grup prodüktörü.
Yer yer "False", yer yer de "Erase" dönemlerini hatırlatan müzikal yapısıyla La Muerte özellikle old-school Death Metal severleri fazlasıyla ihya edecek bir albüm. Jan Chris'in acımasız ve bir o kadar da karizmatik söz yazımına dikkat etmeniz ayrıca önerilir. Oldukça old-school bir kapağa da sahip olan albümün DVD'li versiyonunu almanızı tavsiye ederim. Grubun geri dönüşünün ardından, albümün çıkışına kadar olan zaman dilimini çok iyi anlatıyor çünkü DVD'de kullanılmış olan görüntüler.
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: