UZUNÇALAR

Golgotha - New Life

Şanver Ofluoglu - 30 Nisan 2006

Golgotha, 90'ların ilk yarısından itibaren faal hale gelmiş İspanyol bir Doom/Death topluluğu. Bu alanda unutulmaz çalışmalarıyla unutulmaz bir grup olduğunu iddia etmeyeceğim elbette. Fakat yine de seyrek çıkan albümlerinde enteresan Doom yapıları çıkartmış bir grup.

Ve onlar 1998 tarihli "Elemental Changes” albümlerinden sonraki kayboluşlarının ardından "New Life” adındaki bu yepyeni Doom/Death yapıtında kendi çehrelerine güzel bir sound yakıştırıyorlar. Ritmik tempoda,  çökük rifflerde ve fonda gothic atmosferde dizayn edilmiş bir albüm. En önemli fark ise yine İspanya'nın ölümcül Grind/Death grubu Avulsed solisti Dave Rotten'ın bu albümdeki tüm vokalleri devir alması tabi ki... Dave Rotten, Avulsed'deki parçalayıcı vokal tandansını,  Golgotha'da ölüm merasiminde soğuk bir söyleve, bir tür konuşma aksanına oturtmuş sanki. Frekans aralıklarını geniş tutan, sakin, zorlanmadan ve rahat davranan acayip güzel bir brutal vokal... Rotten'ın bu soğuk brutal vokalleri "New Life”ın ritmik ama karanlık müziğine öylesine ustalıkla oturtulmuş işte.. Albüm, bu ritmik düzenden ve arkadaki hafif melankolik keyboard örtüsünden sebep gothic sunumlar içermesine rağmen, asıl bu vokal aksanından ötürü şaşmaz bir Doom/Death sentezi yaratıyor mutlaka.
"Repentance” gibi bir kaç parçada çok kısa elektronik efektler kullanılmış olması da benim gözümde ileri bir model düşüncesi gibi göründü. Müziğin ana hattına iştigal etmeyen detayı küçük ama leziz materyaller..
"Elemental Changes” albümünün, keyboard takviyesiyle Golgotha'nın asıl yapısını revize etme niyetindeyken tamamen başarısızlığa uğratması belki de "New Life”daki ölçüt için yararlı olmuştur. Ki  "Elemental Changes” albümü hakikaten onların Doom yapısını hasarlamış vasat bir albümdü. Kısacası Golgotha ,bu kötü dersten "New Life” adına itina yaratmış kendisine.
Dave Rotten'ın gitarları susturarak tek başına bilendiği vokal bölümleriyle dikkat çeken "Knife Edge”,  kesik ritim gitar halleriyle "Never Again”, karamsar atmosferleri ve ritmik düzenleri ile "I'm Lost” , "Trapped In Two Worlds” ve "Need You” benim en beğendiğim parçalar oldu. Hatta  beğenmek kelimesinin daha da ötesinde...
Doom Metal , 90'ların büyük bölümünde, iğrenç kadın vokalli gruplar tarafından hasara uğratıldığı için Swallow The Sun, Morgion, Golgotha gibi ölüm vokalli Doom toplulukları şüphe bırakmıyor bu geleceksiz, ümitsiz Heavy Metal açılımına.. Bu açıdan da çok önemli bir albüm "New Life”...

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: