UZUNÇALAR

Gojira - From Mars To Sirius

Mehmet Ekici - 30 Ocak 2006

Fransa'nın nesi meşhur? Eiffel kulesi? Marquis De Sade'ı? Birçok olaya neden teşkil eden Fransız ihtilali? Evet belki bunların hepsi ama yakın zamanda Metal piyasası için bir de Gojira'sı meşhur olacak kesinlikle! Godzilla'nın Japonca karşılığı olan Gojira'nın tarzı Death Metal tabanı üzerine yerleştirilmiş Thrash ve Progresif öğelerin güzel bir harmanından oluşuyor.

Ama anlaşılır, etkileyici, adamın yüzüne yüzüne bir havası var müziklerinin. Albümün beni ilk etkileyen yanı soundu oldu; ilk parça "Ocean Planet" albümün geri kalanından alakasız olarak oldukça progresif bir parça hatta insanın kulağına birazcık Morbid Angel sevgiside çarpmıyor değil bu parçada. Ama ne diyordum ben .. sound evet; çok oturaklı hoş bir sound elde etmiş grup, gitarlada bir hacim hissi, diğer enstrümanlarla uygun tonlanmış davullar, ve vokalist Joseph Duplantier amcanın ses rengi + vokal tekniği (biraz düz bir teknik ama yakışıyor) beni benden aldı desem yeridir.
"From The Sky" isimli parça genel olarak başarılı ama parçanın sonlarına doğra giren sakin bölüm, bu bölümün bünyede yatattığı gitar solosu beklentisi, fakat Gojira'nın bunun yerine ezip geçen bir ritmle saldırması beni derinden etkileyen bir düzenleme taktiği, her dinleyişte aynı derecede şaşırıp gaza geliyorum. Albümün tamamı süper parçalardan oluşuyor ama en sevdiğim "Backbone" oldu. Bir gün biri "bana kusursuz bir parça dinlet" derse işte bunu dinleteceğim, sizde eğer bu parçayı beğenmezseniz cdyi falan almayın zaten. Özellikle Death Metal ve Metalcore seven kardeşler kaçırmasınlar, ama tarzınız ne olursa olsun sert müzik seviyorsanız bence bu müziği beğeneceksiniz!



Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: