UZUNÇALAR

God Forbid - Iv: Constitution Of Treason

Sadi Tirak - 30 Ocak 2006

1998 yılından beri Metal arenasında boy gösteren Amerika New Jersey'li grup God Forbid, 2005 yılının Metal müzik adına ne denli muhteşem geçtiğinin bir kanıtı niteliğindeki albümleri "IV: Constitution Of Treason" ile kendi fanlarını bile şok etti adeta. Açıkçası kimse onlardan böylesine heyecan verici bir albüm beklemiyordu.

Beklentilerin yüksek olduğu yerlerde hayal kırıkları da yüksek olurken, kimsenin beklemediği anlarda patlamıştır müzik dünyasının en büyük hitleri zaten.
Vokalde Byron Davis, gitarlarda Doc Coyle ve Dallas Coyle, bass gitarda John Outcalt, davullarda ise Corey Pierce'dan oluşan grup son dönemin en revaçta türlerinin başında gelen Metalcore tabanlı müziklerini, tıpkı Devildriver gibi Thrash ve Death Metal öğeleriyle de zenginleştiren bir yapıya büründürmüş. Albümde öyle şarkılar var ki grubun ismini Amerika dışına, okyanus ötesine taşımasının tesadüf veya şansla açıklanamayacağını anlıyorsunuz!
Günümüzün en gözde Metal dergileri Kerrang! ve Metal Hammer gibilerinden sürekli olumlu eleştiriler alan ve bu albümün çıkışının ardından her ikisine de kendine sayfalarca yer bulan grup, özellikle gitar sound'u ve distortion tonları konusunda aşmış durumda!
Grup bu albümü konsept albüm olarak tasarlamış ve üç bölüme ayırmış. İlk bölümün adı "Twilight Of Civilization". Bu bölümde dünyanın nükleer bir savaşa girişi anlatılıyor. İkinci bölümün adı "In The Darkest Hour, There Was One". Bu bölümde ise dünya faşist ideolojinin hâkim olduğu bir yönetim şekline bürünmüştür. Bir gün bir adam bu sisteme karşı gelir ve herkesin kendi yönetimini özgür bir iradeyle seçebileceğini savunur. Bunun karşılığında ise faşist yönetim tarafından ıssız topraklara sürgüne gönderilir ve ölüme terk edilir.
Üçüncü ve son bölüm "Devolution"da ise birkaç yüzyıl geçmiştir ve ikinci bölümde sisteme karşı gelen adam bir efsaneye, sözleri ise birer mottoya dönüşmüştür.
Grup müzikal kimliğini de konsept konularıyla iyi harmanlamış durumda. Birçok Metalcore grubunun düştüğü "rifflerde kendini tekrarlama" hatasına düşmeden ve oldukça da akılda kalıcı, eşlik edilesi yüksek melodilerle dolu bir albüm ortaya çıkarmışlar. Ayrıca şarkıların en can alıcı noktalarına yerleştirilen gitar sololarına da dikkat çekmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Bu tarz yeni nesil gruplara ve Metalcore tarza karşı olan tüm old-school önyargıları yok edebilecek derecede etkileyici sololar atmış Coyle kardeşler.
Şahsi fikrim Century Media'nın God Forbid'in bu harikulade albümünden sonra Metalcore gruplarına daha sıcak yaklaşacağı yönünde. Melodik Thrash/Death Metal severlerin de kesinlikle çok sevecekleri bu albümde yıldızı parlayan şarkılar ise şunlar: Albümün açılış parçası "The End Of The World", hemen ardından gelen "Chains Of Humanity", çarpıcı sözleriyle dördüncü şarkı "The Lonely Dead", ve "Under This Flag".
Zencilerin Metal yapamayacağını düşünenlere özellikle tavsiye edilir bu albüm. Davullarda Corey ve vokalde de Byron bu işi yapabilmek için ten renginin önemli olmadığını apaçık bir şekilde gösteriyor ve tüm güçleriyle duyuruyorlar adeta!!!
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: